Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Oslobodenie Trstenej v roku 1945

ZRUŠENIE PREDSTAVENIA

Oznamujeme cteným zákazníkom, že divadelné predstavenie Pat a Mat s Kamarátmi, ktoré sa malo odohrať 30.4.2016 bolo z dôvodu nezáujmu a nekomunikácie zo strany organizátora zrušené.

Peniaze za vstupenky budú vrátené na účet, v prípade, ak boli zakúpené v hotovosti, tak v kancelárii Domu Kultúry.

Ďakujeme za pochopenie.


 

Oznam

V dňoch 2. – 5. mája 2017 bude Turisticko – informačné centrum – cestovná agentúra z technických príčin zatvorené.

V prípade potreby volajte na 0902 038 067


 

Nový poslanec Mestského zastupiteľstva v Trstenej


 

Ukončenie vysielania MMDS na území Mesta Trstená

 Z technických príčin pristúpila Obec Nižná k ukončeniu vysielania televízneho signálu MMDS na území Mesta Trstená. Odberateľom, ktorí majú zaplatený poplatok za príjem signálu, budú v priebehu mesiaca apríl vrátené preplatky na základe telefonického kontaktovania zamestnankyne Obecného úradu v Nižnej…

Bližšie informácie o vrátení preplatku Vám poskytneme na t.č. 043/ 5381 229

Ďakujeme za porozumenie.


 

V Ý S L E D K Y VOLIEB PRIMÁTORA MESTA TRSTENÁ


 

 

Info o voľnom pracovnom mieste - správca parkoviska

Mesto Trstená v súlade v ust. § 6 ods. 1 zák. NR SR č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme v znení neskorších predpisov informuje o voľnom pracovnom mieste na Mestskom úrade v Trstenej.

 

Podmienky prijatia dieťaťa do cirkevnej materskej školy v školskom roku 2017/2018


 

Podmienky prijatia dieťaťa do MŠ Oslobodenia 941, 028 01 Trstená v školskom roku 2017/2018


 

Oznámenie - Stratégia tvorby a budovania Integrovaného dopravného systému v ŽSK

 Oznamenie_ZSK.pdf (52.3 kB) Oznamenie_ZSK.pdf (52.3 kB)

 

Rozpis programu Kina Mier na mesiac máj 2017


 

Za autobusy do Poľska vo verejnom záujme

Petícia za vytvorenie prihraničnej autobusovej dopravy vo verejnom záujme medzi Žilinským krajom a Malopoľským vojvodstvom.

Informácie o petícii


 

Harmonogram zberu odpadov v meste Trstená rok 2017


 

Oslobodenie Trstenej v roku 1945Vytlačiť
 

Tento rok si naše mesto pripomína 72. výročie svojho oslobodenia. Aj keď boje o samotnú Trstenú začali útokom 18. Armády generála Gastiloviča na oravskom smere, zahájenom 28. marca 1945, obyvatelia mesta pocítili záverečnú fázu vojny už oveľa skôr obsadením škôl a mestských budov Nemeckou brannou mocou, príchodom bezpečnostných zložiek, zriadením samotného veliteľstva a v neposlednej rade komandovaním Oravcov v januári 1945 na opevňovacie práce. Na týchto narýchlo vybudovaných obranných čiarach sa nemecké jednotky zachytili a čiastočne stabilizovali front.    

Dňa 7.3.1945 sa 18. armáda posilnená na Orave o 17.Gardový strelecký zbor pokúsila znovu o prielom nemeckej obrany, kde ťažisko bojov bolo na smere Bobrov a Zubrohlava. Po 5 dňoch ťažkých bojov hlavne pri obciach Bobrov a Zubrohlava vzhľadom k ťažkým poveternostným podmienkam a horskému terénu, utrpeli jednotky veľké straty, či už zabitých ale aj ranených a omrznutých.

Po preskupení síl vyrazilo pravé krídlo 18. sovietskej armády  ráno 28.3.1945 o 5.00 hodine do útoku, pod prikrytím tmy a využitím momentu prekvapenia. Červenoarmejci prelomili nemecko – maďarskú obranu a za prvý deň oslobodili Chyžné, Čimhovú, Liesek a Brezovicu. Rozprášili maďarské jednotky, pričom zajali 370 nemeckých a maďarských vojakov.

Po obnovení útoku nasledujúci deň 29. 3. 1945 o 9:00 hodine sa obsadiť Trstenú nepodarilo, boje sa viedli na jej južnom a juhozápadnom okraji. Nemci sa protiútokmi z Trstenej smerom na Brezovicu s podporou samohybných diel a tankov a zo Zábiedova na Skorušínu pokúšali stabilizovať front. Ich protiútoky boli odrazené. Na tretí deň bojov ráno o 3.00 hodine časť 138.Streleckej divízie preťala cestu Tvrdošín – Trstená a ďalšia časť sa prebila do Trstenej smerom od železničnej stanice a tak sa začali pouličné boje, mesto horelo po delostreleckých úderoch Červenej armády. Červenoamejci viedli ťažké boje a o 17:00 hodine hlásili vyčistenie Trstenej od protivníka. Boje sa presunuli na západ od Trstenej. Stratou dôležitého komunikačného uzla vznikla na oravskom fronte trhlina, ktorú sa napriek posilám nepodarilo nemeckému veleniu uzavrieť. Veliteľ oravského úseku nemecký plukovník Sieler nariadil dňa 31.3.1945 všeobecný ústup západným smerom. Boje sa pomaly presúvali smerom na západ a do Trstenej zavítal mier.

       Bilancie bojov o Trstenú boli strašné. Zahynulo 12 miestnych občanov, zhorelo 75 domov a mnoho ďalších bolo poškodených, zhorela strecha kostola a bola poškodená jeho veža, ustupujúce nemecké vojsko zničilo mosty a koľaje. Vojna po sebe zanechala stopy aj v podobe munície a zbraní, povaľujúcich sa po chotári, číhajúc na svoje obete. Boje pripomínali aj hroby padlých vojakov roztrúsené po chotári, ktorých si pochovali spolubojovníci alebo miestny občania po prechode frontu. Kým ruských vojakov v roku 1947 exhumovali a previezli na memoriál do Žiliny, tí nemeckí a maďarskí upadli do zabudnutia a buď ležia v našom chotári dodnes, alebo ich hroby zničila výstavba v meste.


 
 

Nové knihy v knižnici

Zoznam nových kníh v Mestskej knižnici Trstená

logo

Novinky v knižnici finančne podporené
"Fondom na podporu umenia"

Knižnica tento rok získala dotáciu vo výške 2400 € z Fondu na podporu umenia. Knihy nakupujeme tak, aby sme vyhov ...viac...

Zverejnené 20.12.2016 -mb-
Aktualizované: 4.4.2017 -mb-


 

Spolu pomôžeme

Spoločne dokážeme obnoviť požiarom zničené OCM v Ústí!

Oravské centrum mládeže

Pre tých, ktorí hľadajú spôsob ako pomôcť Oravskému centru mládeže po pondelkovom požiari dávame do pozornosti možnosť prispieť finančným darom! Viac informácií nájdete na tomto linku:
https://ozviac.darujme.sk/1333/
Ďalšie informácie o celom dianí nájdete tu:
https://www.facebo ...viac...

Zverejnené 28.10.2016 -mb-


 

Odpadové hospodárstvo

Oznámenie

Mesto Trstená  v súlade s § 23 ods. 3 zákona č. 24/2006 Zb. o posudzovaní vplyvov na ŽP a o zmene a doplnení niektorých zákonov, informuje občanov o  zámere „Zariadenie na zber odpadov mesta Trstená,“ od navrhovateľa Mesto Trstená, Bernolákova 96/8, 028 01 Trstená.
Uvedený zámer o navrhovanej ...viac...

Zverejnené 28.10.2016 -mb-


 

Partnerské mestá

Hořice
Česká republika
Isaszeg
Maďarská republika
Jablonka
Poľská republika
Nový
Hrozenkov

Česká republika
Žarnovica
Slovenská republika
Želiezovce
Slovenská republika
Žirovnice
Česká republika
Mesto Hořice - Česká republika Mesto Isaszeg - Maďarská republika Mesto Jablonka - Poľsko Mesto Nový Hrozenkov - Česká republika Mesto Žarnovica Mesto Želiezovce Mesto Žirovnice - Česká republika

 


 
ÚvodÚvodná stránka