Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

645. výročie založenia mesta Trstená

645. výročie založenia mesta Trstená Vytlačiť
 

logo interreg

 

 

 

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci  Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A

Poľsko –Slovensko 2014-2020

 Dňa 11.11.2016 sa v meste Trstená konalo cezhraničné podujatie „645. výročie založenia mesta Trstená“ v rámci projektu „Multikultúrne dedičstvo Jablonky a Trstenej č.INT/ET/TAT/1/I/B/0001“, ktoré sa nieslo v znamení histórie, zvykov a tradícií nášho regiónu. Celé podujatie sa začalo hneď od včasného rána, kde na Námestí M.R.Štefánika prebiehal historický remeselný trh, kde mohli návštevníci obdivovať zručnosť a tvorivosť ľudových remeselníkov, ktorí približoval tradičné remeslá (poľské aj slovenské), ktoré boli typické pre naše regióny. Medzi účastníkov a jarmočníkov rozdávali dievčatá v ľudových kostýmoch tradičné trstenské pečivo. O programe podujatia informoval aj bubeník, pričom nezabudol hlásiť ani informácie o projekte a tiež udalosti z histórie mesta. Program na námestí začal predstavením historickej skupiny remesiel a zvykov, ktorá si pre návštevníkov pripravili ukážky stredovekých tancov, niečo priučili deti o boji v stredoveku a priblížili  históriu remesiel v budove cirkevnej školy na námestí. Následne sa nám predviedli naši poľskí hostia v podobe folklórnej skupiny ARVA a Orawskiej hudby z Jablonky.

 Hlavný program podujatia začal sprievodom na čele s Martinom na bielom koni v ktorom išli známe remeselnícke cechy s tovarišmi, ako aj partneri projektu. Celý historický sprievod bol komentovaný, kde návštevníci sa mohli obdivovať historické skupiny s dobovou hudbou, zakladateľa mesta, notára, symboly mesta a historické fakty z nášho mesta - právo meča, právo štyroch trhov, obraz Čiernej Madony, obchod so soľou, požiare, cholerová epidémia, holokaust. V sprievode sme si pripomenuli aj významné osobnosti, rodákov z nášho mesta. Trstená bola charakteristická aj remeslami, preto sme v sprievode videli krajčírov, čižmárov, kováčov, mäsiarov, pernikárov, pekárov, kožušníkov, obchodníkov s plátnom a vínom, stolára. Sprievod uzatváral preslávený cech hrnčiarov, ktorý sa zachoval až do dnešných čias. Na tomto mieste sa chceme osobitne poďakovať školám, ktoré pomohli a zapojili sa do príprav a realizácie sprievodu.

 Po slávnostnom príhovore zástupkyne mesta Trstená, PhDr. Ing. Magdalény Zmarzlákovej,  príhovoroch zástupcov partnerov projektu a dramatickej ukážke z histórie mesta, sa začala ďalšia časť programu. Odštartovala ho ďalšia historická skupina so svojim predstavením šermu a historického tanca, po nich sa nám predstavila kapela Vŕbovské vŕby so skvelou ukážkou dobovej hudby. Po nich sme sa posunuli už troška bližšie k našej súčasnosti. Predstavila sa nám folklórna skupina Fidlikanti, ktorá sa nám predstavila s tradičnou ľudovou cimbalovou hudbou. Po nich sa nám predviedla kapela so svojím moderným prevedením folklóru. Medzi jednotlivými prezentáciami vystupovala skupina mažoretiek v podaní majsteriek sveta v tomto športe. Posledné vystúpenie, ktoré nám predviedla historická skupina Bojník sme iste všetci ocenili, nielen kvôli tomu, že bolo perfektne pripravené, no aj kvôli tomu, že nás v chladnom počasí zahrialo. Skupina si totižto pre nás pripravila vynikajúcu ohňovú šou. Po nich sme sa na plne zahustenom námestí už samozrejme nevedeli dočkať skupiny, na ktorú sme sa všetci dlho tešili a to na kapelu Desmod.

 Týmto podujatím sme spropagovali náš región, posilnili sme našu cezhraničnú spoluprácu a nadviazali sa priame kontakty medzi ľudovými remeselníkmi, folklórnymi súbormi, samosprávami, kultúrnymi subjektmi ale aj medzi samotnými obyvateľmi prihraničného regiónu Orava. Účastníkom kultúrneho podujatia bolo poskytnuté občerstvenie vo forme cateringu v Dome kultúry a medzi účastníkom bola rozdávaná dvojjazyčná publikácia kresieb „Trstená kresbami/Trstena na rysunkach“ s historickými kultúrnymi a prírodnými pamiatkami Trstenej.


 
 

Obyvateľov: 7 242
(k 30. 06. 2019)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka