Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Divadelný festival na Gymnáziu v Trstenej

Divadelný festival na Gymnáziu v TrstenejVytlačiť
 

Je  už sedem rokov, keď sme ako prvá bilingválna slovensko – španielska sekcia  organizovali I.ročník divadelného festivalu pod záštitou Španielskeho veľvyslanectva v Bratislave a s pomocou pána Luisa Pardiňasa.  Boli sme prví, nevedeli sme, čo nás čaká, čo všetko treba urobiť, ale robili sme to s presvedčením a so zápalom .Verili sme,  že toto podujatie sa stane trvalou aktivitou našich sekcií. A tak sa aj stalo. Vďaka tomuto podujatiu  sa navzájom spoznávame, nadväzujeme nové priateľstvá, držíme si navzájom palce ,odkukávame dobré veci, zoznamujeme sa s novými regiónmi, mestami, mestečkami.

                Príprava na tento festival je náročná  pre tých, ktorí podujatie pripravujú, ale aj  pre tých, ktorí predvádzajú svoje herecko – jazykové schopnosti.  Jedinečné výkony si naozaj zaslúžia náš obdiv a úctu. Odohrať predstavenie v španielčine nie je ľahké, ale výsledky sú pozoruhodné. Je to zásluhou lektorov, učiteľov i vedenia školy, ktorí sú potom hrdí na svojich žiakov.

Tento rok sa Festivalu zúčastnilo všetkých 7 bilingválnych slovensko – španielskych  sekcií, ktoré fungujú na Slovensku. Trstenú navštívilo 70 študentov a učiteľov, ktorí sa pripravili na toto podujatie. Podujatie tiež poctili svojou návštevou pán veľvyslanec Španielskeho kráľovstva pán Félix Valdés y Valentín, Radca pre vzdelávanie pán Joaquín Támara Espot a z kancelárie pridelenca pre vzdelávanie na Španielskom veľvyslanectve v Bratislave pani Mária Bíleková.

Súťažilo sa počas dvoch dní (1 a 2. februára). Súťažiaci mali stanovený čas-predstavenie malo trvať do 50minút. Prvý deň sa odohrali 4 predstavenia- Trstená, Žilina, Banská Bystrica a Nové Mesto nad Váhom, na druhý deň pokračovali študenti z Nitry, Košíc a Bratislavy. Hry, ktoré predvádzali, boli od rôznych španielskych autorov- úsmevné, ale i vážne.

Po odohraní sa hodnotilo- každá skupina určila svojho kandidáta na najlepšiu hru, najlepší herecký výkon, za kostýmy, efekty...

Na záver bolo slávnostné vyhlásenie výsledkov, na ktorom boli odovzdané ceny z rúk pána veľvyslanca a pána Radcu pre vzdelávanie. Na medzinárodné kolo, ktoré sa uskutoční v Budapešti pôjdu farby Slovenska prezentovať študenti z Gymnázia v Nitre, ktorých učiteľ Fernando Antolín Morales hru napísal a aj režíroval. Naša škola získala cenu za najlepší herecký výkon – študentka 4.D triedy Nikola Kormaňáková a škola získala aj  cenu za kostýmy.

Naši študenti hrali hru od Jacinta Grau – Pygmalion, ktorú s nimi nacvičili naši španielski lektori Luisa Chico Pérez a  Alberto Cabello García. V hre išlo o bábky, ktoré predstavovali rôzne charaktery a ktoré sa vzbúrili proti svojmu tvorcovi, ktorý ich tyranizoval .

Môžem povedať, že celé toto podujatie bolo ocenené zo strany Španielskeho veľvyslanectva i zo strany španielskych učiteľov, lektorov i samotných žiakov ako veľmi vydarené podujatie. Všetci sa tu cítili výborne, o ich pohodu sa starali študenti nášho gymnázia z bilingválnej sekcie. Ako hodnotili prácu našej školy?

Pán Radca povedal, že sme v malom meste, ale s veľkými ľuďmi, ktorí odvádzajú fantastické výkony. Spokojnosť vyjadril aj pán veľvyslanec, ktorý poďakoval vedeniu školy, žiakom, učiteľom ako i samotnému mestu, ktoré sa naozaj postarali o krásne chvíle prežité v malebnom kraji.

Tiež by sme chceli poďakovať všetkým, ktorí sa zaslúžili o hladký priebeh podujatia- samotnému  Španielskemu veľvyslanectvu v Bratislave, pod ktorého záštitou sa festival uskutočnil, mestu Trstená, Poľnohospodárskemu družstvu Trstená, firme Tempo Kondela, firme Panasonic, firme LBS,s.r., firme LKT Trstená, firme EDM,s.r.o , Coop Jednota a mnohým ďalším, ktorí prispeli k zdarnému podujatiu.

 


 
 
ÚvodÚvodná stránka