Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kaplnka Na Kamennom Vŕšku v Trstenej

  • Kaplnka Na Kamennom Vŕšku v Trstenej

Kaplnka Na Kamennom Vŕšku v Trstenej

 V roku 1824 dal v miestnej časti na Kamennom vŕšku postaviť miestny trstenský mešťan Martin Mencel kaplnku. Na jej udržiavanie zložil aj základinu (fundáciu) v hodnote 34 zlatých a 36 denárov. V roku 1833 sa suma tejto základiny  zvýšila spolu s úrokom na 46 zlatých a 6 denárov.
 Staviteľ tejto kaplnky Martin Mencel (v záznamoch je uvádzaný aj ako Mencell, Mentzel) sa spomína v súvislosti, že jeho manželka bola Dorota z rodiny Ďurdinovcov. Práve táto kaplnka bola postavená pri majetkoch starobylého rodu Ďurdinovcov (dnešná mestská časť Ďurdinová), ktorých prvé písomné zmienky siahajú minimálne do polovice 17. storočia.  
Kaplnka bola postavená na rozhraní chotárov Trstenej a Ústia a zároveň stála na krížnych cestách, teda na križovatke, odkiaľ cesta viedla na Osadu a na Hámre. Dôvodom postavenia tejto kaplnky bola nábožná pohnútka uvedeného fundátora, ktorej vnútorný  dôvod  zostáva zahalený tajomstvom. S pravdepodobnosťou môžeme tvrdiť, že zloženie základiny na hmotné udržiavanie tohto sakrálneho objektu si vyžadovalo isté ekonomické zabezpečenie fundátora Martina Mencela. Domnievame sa, že istým dôvodom pre postavenie tejto kaplnky bol aj majetný rod Ďurdinovcov,  z ktorého pochádzala  manželka Martina Mencela Dorota.  
V r. 1990 bol pôvodný interiér kaplnky vykradnutý. Nádherné železné vstupné dvere boli na nejaký čas zapožičané filmovému štábu a počas tohto času neznáme osoby odcudzili z kaplnky pôvodnú sakrálnu výzdobu. Je škoda, že sa nezachovala dokumentácia originálnej výzdoby. Do kaplnky sa umiestnil kríž a dva obrazy zapožičané od rehole Františkánov. Momentálne je táto výzdoba umiestnená v kaplnke pri kostole sv. Martina. Obnovitelia chceli zachovať starosvetský ráz kaplnky a rozhodli sa dať vyhotoviť nový interiér kaplnky s dobovými prvkami. Obrazy dali namaľovať podľa predlohy poľskej maliarke  Barbare Wardega, ich zarámovanie a drevené doplnky v kaplnke dokončil dobrodinec z Klina. Hlavu Krista na kríži daroval miestny ľudový rezbár.
V roku  2018 bola starobylá kaplnka na Kamennom vŕšku obnovená za pomoci dobrovoľníkov a sponzorov.  14. októbra 2018 bola kaplnka vysvätená miestnym farárom  Jaroslavom Chovancom a zasvätená Božskému Srdcu Ježišovmu.
Kaplnka na Kamennom Vŕšku je úžasným miestom pre ľudí, ktorí potrebujú duchovne pookriať. Pri zotrvaní v meditáciách alebo len tak pri fyzickom  relaxe sa ľudom naskytne neobyčajný pohľad. Z tohto miesta uvidíte Skorušinú, prekrásne Roháče, Západné Tatry, Babiu Horu, ďalekohľadom sochu Krista v Kline, Oravskú priehradu a prenádhernú trstenskú prírodu. Úžasný západ slnka v letných mesiacoch jeho odraz z hladiny Oravskej priehrady je nezabudnuteľný.
Ak budeme mať tento kúsok krajiny v úcte, ako veriaci ľudia alebo ako prechádzajúci turisti, budeme ho udržiavať v čistote a neničiť dedičstvo otcov, odvďačí sa nielen nám, ale aj našim deťom a ich potomkom.  
autor : rod. Mičáňová

V interiéry kaplnky je umiestnená socha Božského Srdca Ježišovho. Je vyrobená z talianskeho porcelánu a bola zakúpená v obchode.
Obrazy Nepoškvrneného Srdca Panny Márie a Božského Srdca Ježišovho namaľovala na plátno poľská maliarka Barbara Wardega. Rámy na obrazy a ich zarámovanie zhotovil Marián Kravák z Klina.  
Oltárik a kríž pod hlavu Krista zhotovil Marián Kravák z Klina.  
Hlavu Krista vytvoril miestny ľudový rezbár Anton Karšay.

foto_1foto_2

foto_3 foto_4

foto_5 foto_6


 

Obyvateľov: 7 242
(k 30. 06. 2019)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka