Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mesto

Mesto Trstená

Mesto Trstená leží v hornej časti Oravskej kotliny, v nadmorskej výške 607 m n. m., v údolí riečky Oravica na severovýchodnom okraji Oravy, tesne pri hraniciach s Poľskou republikou.
Bolo založené v roku 1371 ako trhové mesto.

V roku 1609 kráľom Matejom II. mu boli udelené práva na štyri výročné jarmoky. V tradícii usporadúvania trhov a jarmokov pokračuje aj v súčasnosti, kedy sa konajú pravidelne "Škapuliarsky jarmok" v mesiaci júl (vždy víkend pred 16.7.), a "Martinský jarmok" konaný z príležitosti odpustovej slávnosti zasvätenia kostola sv. Martinovi v mesiaci november (koná sa pred 12. novembrom).
Samotná poloha Trstenej ovplyvnila jej vývoj a Trstená sa stalavýznamným centrom obchodu a remesiel. Písomné doklady potvrdzujú existenciu remeselníckych cechov ako kožušníkov, čižmárov, tesárov a hrnčiarov. Najznámejší bol cech hrnčiarsky, ktorý vyrábal hrnčiarsky riad v Trstenej a hrnčiarske výrobky rozličného sortimentu. Trstenské hrnčiarstvo sa vyznačovalo špecifickými znakmi či už technológie, tvaru a dekorácie.
Je potešiteľné, že aj v súčastnej dobe sa nachádza spomínaný cech pokračovateľov v samotnej Trstenej.
Mesto Trstená tak ako v minulosti aj v súčasnosti patrí ku kľúčovým bodom Oravy v oblasti školstva, zdravotníctva, priemyslu a náboženského života.

Súčasná Trstená má 7 316 obyvateľov. Nachádzajú sa tu tri základné školy, základná umelecká škola,centrum voľného času a zo stredných škôl Gymnázium Martina Hattalu, ktorého zrod sa datuje už v roku 1868, kedy bol položený základný kameň na výstavbu reálneho gymnázia v Trstenej. Jeho pomenovanie je po trstenskom rodákovi Martinovi Hattalovi, významnom jazykovedcovi, univerzitnom profesorovi Karlovej univerzity v Prahe.

Na území mesta pôsobí viacero priemyselných podnikov resp. firiem, ktoré ponúkajú prácu pre obyvateľov Trstenej a blízkeho okolia, napr. závod ZTS Trstená - na výrobu LKT, PANASONIC - výroba elektroniky , závod na výrobu káblov Elkond Trstená a viacero menších firiem. Oblasť poľnohospodárstva zastupuje PD Trsteník, ktoré obhospodaruje pôdu v katastrálnom území mesta Trstená.

Pre kultúrne vyžitie obyvateľom mesta slúži Kultúrny dom a 3D Kino, kde sa konajú kultúrne a spoločenské podujatia, poriadané mestom Trstená.
Pre športové vyžitie obyvateľov Trstenej ako aj blízkeho okolia slúžia telocvične v meste, športový areál pod Kľozovom, fitnescentrum a iné.
Cez mesto ktoré je obklopené peknou  prírodnou scenériou, vedie turistická trasa Sever-Juh, čím sa mesto stáva strediskom cestovného ruchu.

 

Blízkosť Západných Tatier - Roháčov, skanzenu-múzea Oravskej dediny - Roháče Brestová, Oravíc s termálnym kúpaliskom a vodnej nádrže Oravská priehrada poskytuje rôznorodé možnosti vyžitia aj pre náročných návštevníkov, či už to je - zjazdové lyžovanie, oddychová a vysokohorská turistika, šport alebo kultúra.

Veríme, že krása okolitej prírody, možnosti kultúrneho a spoločenského života sú lákadlom pre turistov - návštevníkov Oravy a samotnej Trstenej.


 

Letecké fotografie Trstená (2012)

bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 
bez názvu
bez názvu
bez názvu
bez názvu

 
 

 
  • Streda4-1graphic-icon
  • Štvrtok50graphic-icon
  • Piatok2-13graphic-icon

Obyvateľov: 7 261
(k 31. 12. 2018)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka