Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Mierový beh

Mierový behVytlačiť
 

 V piatok 23. júna 2017 sa naše mesto nieslo v znamení mieru. Pripojilo sa totiž k naplneniu posolstva Mierového behu.  O čo vlastne išlo? Mierový beh je najdlhší štafetový beh s horiacou pochodňou, ktorý prebieha cez viac ako 140 krajín sveta. Symbolizuje a vyjadruje odvekú túžbu po mieri, prítomnú všade na svete. Jeho poslaním je prekonávať politické, sociálne, kultúrne a náboženské hranice medzi jednotlivými národmi a ľuďmi, ako i hranice v nás samých. Túto snahu symbolizuje Mierová pochodeň putujúca z krajiny do krajiny, od srdca k srdcu. Medzinárodný tím bežcov ju nesie a odovzdáva všetkým, ktorí sa chcú k tejto myšlienke pripojiť.

 Slovensko je tento rok súčasťou štafety, ktorá prebehne viacerými krajinami Európy. Beh k nám zavítal 20. júna z Českej republiky a po 7 dňoch pokračuje do Poľska a ďalej do Bieloruska.

 Mierový tím bežcov spolu s členmi Trstenského mládežníckeho parlamentu pribehol s mierovou pochodňou od sídliska Západ (označenie vstupu do Trstenej) na námestie, kde mali bežci pripravené zábavné a pritom vzdelávacie stretnutie pre deti zo Základnej školy R. Dilonga, ktorí spolu s bežcami vytvorili úžasnú športovú atmosféru. Medzinárodní tím bežcov predstavil najskôr seba a svoju krajinu. Vyzdvihli heslo celého behu „Mier začína u mňa“ a pripomenuli potrebu priateľstva a harmónie v škole a v spoločnosti. Zábavnou formou bežci prezentovali potreby fyzickej zdatnosti, potrebu mieru medzi ľuďmi a aké je dôležité šíriť medzi ľuďmi myšlienky mieru a pokoja vo svete.

 Deti mali možnosť cestovať s pochodňou „cez všetky kontinenty sveta“ a vložiť do nej svoje želanie pre druhých ľudí. Jedno vyslovila aj p. primátorka Magdaléna Zmarzláková, aby sa myšlienka mieru a pokoja neuchytila len v našom meste, ale aby sa rozšírila do všetkých kútov celého sveta. Zároveň prevzala od organizátorov podujatia pamätný list ako poďakovanie.

 Veríme, že tradícia tohto podujatia sa v našom meste bude opakovať a sme radi, že trasa štafety viedla práve cez Trstenú.

Bližšie informácii o podujatí a organizácii nájdete na www.peacerun.sk

2442-26.jpg


 
 

Obyvateľov: 7 242
(k 30. 06. 2019)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka