Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Aktuality a Oznamy

Trstená v historických súvislostiach Prvej svetovej vojny a vznik Československej republiky.Vytlačiť
 

MESTO TRSTENÁ

Vás srdečne pozýva na prednášku s z dejín mesta názvom:

Trstená v historických súvislostiach

Prvej svetovej vojny a vznik Československej republiky.

Prednáška sa uskutoční v piatok 26. 10. 2018 sa o 16,00 hodine

v Kinosále Domu kultúry v Trstenej.

Jej autorom je PhDr. Marek Ďurčo, PhD.

 

Obsah prednášky z minulosti nášho mesta

 Prednáška mapuje zložité historické premeny nášho mesta začiatkom 20. storočia, rozpad Rakúsko-uhorskej monarchie, ktorý sa premietol aj do každodenného života Trstenčanov (sociálna bieda občanov, regrútovanie brancov, vojenská nemocnica v meste, fungovanie farnosti, rekvirácie zvonov, život židovskej komunity a iné), historické momenty vzniku Československej republiky a začleňovanie Trstenej do novovznikajúceho štátneho útvaru Čechov a Slovákov v rovine vojenskej, kultúrno-spoločenskej, politickej ako aj duchovnej.

plagat


 
 

Týždeň dobrovoľníctva v meste TrstenáVytlačiť
 

 Týždeň dobrovoľníctva sa pomaly blíži ku koncu. Aj my v meste Trstená sme sa zapojili rôznymi aktivitami do dobrovoľníckej činnosti. Čítanie rozprávok žiakom v škole, deťom v materských školách, či v knižnici, návšteva seniorov v Dome Charitas sv. Františka z Assisi, pomoc pri balení nákupov v predajni Tesco v Tvrdošíne, čistenie námestia a plota na cintoríne, zbieranie smetí po cyklotrase, na Ďurdinovej a sídlisku Západ. Toto sú aktivity, do ktorých sa zapojili nielen zamestnanci Mestského úradu v Trstenej, ale aj pani primátorka, učitelia a žiaci Základnej školy Pavla Országha Hviezdoslava, Základnej školy s materskou školu Rudolfa Dilonga, dokonca aj tie najmenšie detičky zo všetkých materských škôl. Dobrovoľníci z OZ V.I.A.C. si pripravili pre žiakov rozprávanie o dobrovoľníctve. Ruku k dielu priložili aj dvaja školopovinní dobrovoľníci z Ružomberka, či bývalá pani riaditeľka ZŠ, ktorá je už na dôchodku. Všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k šíreniu dobrých skutkov, patrí veľké ĎAKUJEM! Možno nás na budúci rok bude o trochu viac ....

doborovolnictvo


 
 

Móla OravyVytlačiť
 

STRETNE SA ŽUPANKA, PRIMÁTORKA, PRIMÁTOR A STAROSTA - A NEUVERÍTE ČO SA PODARILO !

  Podaril sa veľký krok v projekte Móla Oravy. Župa, mestá i obec podpísali Memorandum o spolupráci a dohodli sa, že architektonickú štúdiu k projektu dajú vypracovať už v priebehu najbližších týždňov. Keď to takto pôjde ďalej, čoskoro budeme môcť kráčať ponad vodu už aj na Oravskej priehrade.

 Stretnutia sa zúčastnili Erika Jurinová (predsedníčka ŽSK), Ján Kadera (primátor Námestova), Magdaléna Zmarzláková (primátorka Trstenej), Anton Grobarčík (starosta Bobrova) a Jana Benke (Žilinský turistický kraj), Andrej Námislovský (obec Bobrov), Vladimír Natšin (mesto Námestovo), Jozef Polakevič (mesto Trstená), Matúš Závodný (miestny aktivista), Marián Lucký (Architekti 2021), Veronika Hliničanová (Živé Námestie) a Patrik Pajta (miestny aktivista).

Tešíme sa na ďalšiu spoluprácu!

Viac informácií o projekte mól nájdete na: https://www.dropbox.com/s/4y4jbre4s683ouf/2017_Orava%20Mola.pdf?dl=0

mola Oravy


 
 

Odkazprestarostu.skVytlačiť
 

 Mesto Trstená sa zapojilo do portálu Odkazprestarostu.sk, ktorý umožňuje obyvateľom a návštevníkom obce nahlásiť problémy, ktoré ich trápia, a to jednoducho a rýchlo. Podnety môžete posielať buď z webovej stránky www.odkazprestarostu.sk, alebo priamo z mobilného telefónu, prostredníctvom aplikácií pre operačné systémy Android a iOS. Pri každom podnete je potrebné uviesť krátky názov a popis problému, zvoliť jednu z príslušných kategórií (napr. životné prostredie, parkovanie áut, ...) a typov podnetov, označiť na mape, kde sa podnet nachádza a priložiť fotografiu, ktorá daný problém dokumentuje.  

 Po potvrdení podnetu administrátorom portálu nasleduje jeho odoslanie samospráve. O odoslaní podnetu vás portál informuje prostredníctvom e-mailovej notifikácie. Po zverejnení podnetu samospráva odpovedá, či a ako ho bude riešiť. Ak Trstená nezašle prvú odpoveď do štrnástich dní od pridania podnetu, podnet je automaticky označený ako neriešený. Na druhej strane, mesto má možnosť uviesť, že podnet nepatrí do jeho kompetencie a je možné zmeniť zodpovednosť za jeho riešenie na iný subjekt.

 Na Odkazprestarostu.sk je možné podnetom prideliť päť statusov, a to zaslaný, v riešení, vyriešený, neriešený a uzavretý. Portál zároveň umožňuje obyvateľom o každom podnete slobodne diskutovať, hodnotiť, či je odpoveď samosprávy uspokojivá, pridávať komentáre či aktualizácie podnetov. Pomocou aktualizácie má užívateľ, ako aj všetci návštevníci portálu, možnosť zaslať dodatočné informácie o stave, či riešení podnetu. Odoslanie aktualizácie je možné  priamo na portáli, alebo pomocou mobilnej aplikácie.

 Užívatelia na Odkazprestarostu.sk najčastejšie nahlasujú problémy týkajúce sa kvality ciest a chodníkov, dopravného značenia, a neporiadku či znečistenia životného prostredia. Okrem riešenia aktuálnych problémov obyvateľov, portál pomáha zorientovať sa v kompetenciách samosprávy. Obyvatelia môžu sledovať pod každým podnetom komunikáciu medzi samosprávou a obyvateľmi, ale aj medzi samosprávami a ďalšími subjektami, ktoré do riešenia problémov vstupujú.

odkaz pre starostu


 
 

Orava PlaysVytlačiť
 

 Orava Plays je opäť tu ! Neváhaj, prihlás svoj tím a zabojuj v oravskej, ale i celoslovenskej konkurencii o titul najlepšieho tímu hry CS GO na Orave!

Dátum a čas: 28.12.2018 o 8:00

Miesto: Dom kultúry Trstená - Československej armády 957/13, 028 01 Trstená

 Neváhajte a prihláste svoj tím cez online formulár. Prihlasovanie je možné do konca novembra. Po uzavretí prihlasovania sa vyberú tímy, ktoré budú hrať.

Pri výbere rozhoduje rank členov tímu, čas prihlásenia, zaplatenie registrácie (po výbere), vek účastníkov a iné. Link na registráciu s pokynmi:

registrácia

Odkaz na event

orava plays


 
 

Oznam - prosba o pomoc pri zostavovaní knihy a monografie nášho mestaVytlačiť
 

 Mesto Trstená touto cestou prosí všetkých občanov nášho mesta ako aj rodákov, aby poskytli na preskenovanie fotografie svojich predkov (napr. starých či prastarých rodičov), ktorí sa venovali v minulosti nejakej živnosti alebo remeselnej činnosti.

Poskytnuté fotografie poslúžia pri zostavovaní kapitol knihy a monografie nášho mesta.

Fotografie Vašich predkov si preskenujeme a hneď na počkanie čestne vrátime.

Prosíme v tejto veci kontaktujte: Marek Ďurčo, tel: 0902 038 067, Turisticko-informačné centrum v Trstenej (ul. Železničiarov 253/1, Trstená).

Ide nám predovšetkým o tieto živnosti, remeslá a činnosti:

Autodoprava a preprava osôb; Cukrárstvo; Čaluníctvo; Dolovanie kameňa; Drogéria; Firma Tomáš Baťa; Firma Vacuum Oil Company, úč. spol.; Fotografický ateliér; Elektrotechnika; Garbiarstvo; Hodinárstvo; Holičstvo; Kníhtlačiarstvo a knihárstvo; Kolárstvo; Kováčstvo; Kožušníctvo a kušnierstvo; Krajčírstvo; Krčmárstvo a reštauračné služby; Hostince a výčapníctvo; Lekárnictvo; Lesníctvo; Maliarstvo; Mäsiarstvo; Mlynárstvo; Murárstvo; Obuvníctvo; Obchodníci; Obchod s textilom a šatstvom; Pastierstvo; Pekárenstvo; Plátenníctvo a predaj plátna; Plechárstvo; Povrazníctvo; Remenárstvo a garbiarstvo; Predaj a spracovanie vápna; Sklárstvo; Spracovanie ľanu; Spracovanie dreva; Stolárstvo a tesárstvo; Výroba cementu a cementových škridieľ; Výroba fajok; Výroba sódy; Záhradníctvo; Zámočníctvo; Zdravotníctvo; Zubná technika a iné remeslá a živnosti.

Finálny termín: 31. 1. 2019

Všetkým občanom nášho mesta ako aj rodákom

za poskytnutú pomoc vyslovujeme naše poďakovanie!


 
 

REGIONÁLNA VETERINÁRNA A POTRAVINOVÁ SPRÁVA DOLNÝ KUBÍN Vytlačiť
 

Novela zákona č.39/2006 o veterinárnej starostlivosti – chovy ošípaných Novela zakona c.39_2006 o veterinarnej starostlivosti – chovy osipanych.pdf Novela zakona c.39_2006 o veterinarnej starostlivosti – chovy osipanych.pdf (217.9 kB)

 
 

Privítanie nového roka 2019Vytlačiť
 

Mesto Trstená Vás pozýva  na

PRIVÍTANIE NOVÉHO ROKA 2019

1.1.2019 o 16:30 hod. NÁMESTIE M.R.ŠTEFÁNIKA

Program:

 • novoročný príhovor
 • šampanské pre malých aj veľkých
 • k dobrej pohode hrá DH Oravanka
 • samozrejme ohňostroj

novy rok


 
 

PRAMIENOK, VODA PRE ŽIVOT – ŽIVOT PRE VODU, EKOPOSTER Vytlačiť
 

 Dňa 29. 11. 2018 sa v Kine Mier Trstená konalo slávnostné vyhodnotenie troch celoslovenských súťaží PRAMIENOK, VODA PRE ŽIVOT – ŽIVOT PRE VODU a EKOPOSTER, ktoré sú určené deťom materských škôl, žiakom základných škôl, špeciálnych škôl, základných umeleckých škôl, ale aj žiakom gymnázií s osemročným vyučovaním. Možno by sa zdalo, že je to široký záber, čo sa týka veku, ale jedno, čo tieto súťaže spája je veľmi aktuálna problematika a tou je ekológia a životné prostredie. Táto téma sa dotýka každého jedného z nás a je veľmi dôležité budovať pozitívne ekologické myslenie už od útleho veku, u najmenších detičiek tak v škôlke, ako i doma. Učme deti, že smeti patria do koša, separujme odpad, vyzbierajme smeti niekde na sídlisku, nebuďme ľahostajní k prírode, veď ona si to vôbec nezaslúži...

Všetkým prítomným sa prihovorila primátorka mesta Trstená Magdaléna Zmarzláková, ktorá vyzdvihla prácu pedagógov so svojimi zverencami, ale poďakovala sa aj rodičom a poprosila ich, aby aj naďalej podporovali svoje deti a vytvárali vhodné a podnetné domáce rodinné prostredie.

Milou spomienkou a aj minútou ticha si všetci pripomenuli pamiatku zosnulej Aničky Šimánkovej, ktorá roky organizovala tieto tri súťaže.

O kultúrny program sa postarali deti z MŠ Oslobodenia so súborom Púpavienka, deti zo ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga, žiačka ZŠ P. O. Hviezdoslava, tanečný súbor MIXÉR a žiak Základnej umeleckej školy v Trstenej.

Jubilejný desiaty ročník týchto troch súťaží by sa nezaobišiel bez štedrej podpory sponzorov, medzi ktorých patrili: Panasonic Industrial Devices Slovakia, Oravan Nealko, Proveland, Cukráreň u Václavíka, pán Pavčo – ovocie a zelenina, Katarína Nogová –Kvety u Ketty, Coca – Cola, Coop Jednota Trstená.

Víťazom srdečne blahoželáme a želáme veľa skvelých nápadov, aby boli úspešní aj v iných súťažiach. Všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a uskutočnení tohto podujatia vyslovujem úprimné poďakovanie.

Výsledkové listy, hodnotenia jednotlivých súťaží, fotodokumentáciu a video víťazných prác nájdete v linkoch nižšie.

Výsledková listina súťaže - EKOPOSTER 2018
Vyslekova listina_Ekoposter_2018.pdf Vyslekova listina_Ekoposter_2018.pdf (213.8 kB)
Výsledková listina súťaže - PRAMIENOK 2018
Vyslekova listina_Pramienok_2018.pdf Vyslekova listina_Pramienok_2018.pdf (200.5 kB)
Výsledková listina súťaže - VODA PRE ŽIVOT- ŽIVOT PRE VODU 2018
Vysledkova listina_Voda pre zivot_2018.pdf Vysledkova listina_Voda pre zivot_2018.pdf (272.9 kB)
Video zo súťaže - pramienok 2018 pramienok.mp4 pramienok.mp4 (108.2 MB)
Video zo súťaže - ekoposter 2018 ekoposter.mp4 ekoposter.mp4 (198.1 MB)

 
 

Divadelné predstavenie HEREČKYVytlačiť
 

Pozývame vás na divadelné predstavenie HEREČKY, ktoré sa uskutoční dňa 27.1.2019 o 17:00 hod. v Dome kultúry v Trstenej.

Osobné životy, partnerské nezhody, sklamané lásky, ale aj rozčarovanie zo súčasnej slovenskej politiky sa mieša s komediálnymi výstupmi a kabaretnými piesňami do tragikomického kokteilu humoru, trápnosti, ale aj oslobodzujúceho smiechu.

Hrajú: Zuzana Krónerová, Zuzana Šebová Kubovčíková/Gabriela Dzúriková, Darina Abrahámová, Viktor Horján

Predstavenie trvá 90 minút bez prestávky.

Vstupné: 14 €

Predaj vstupeniek: kancelária Domu kultúry v Trstenej, Mestská knižnica v Trstenej, Turisticko-informačné centrum v Trstenej a www.kultura.trstena.sk

herecky


 
 

Pekný strom vo fotografiiVytlačiť
 

Mesto Trstená, Komisia kultúry a Komisia životného prostredia pri MsZ v Trstenej vyhlasujú fotografickú súťaž s názvom Pekný strom vo fotografii

Termíny:

I.ETAPA                               JESEŇ                   25.10.-21.12.2018

II.ETAPA                               ZIMA                     22.12. – 21.3.2019

III.ETAPA                              JAR                       22.3. – 21.6.2019

IV.ETAPA                              LETO                    22.6. – 22.9.2019

Podmienky súťaže sú uverejnené v propozíciach súťaže.

Fotografie posielajte v elektronickej podobe na USB, CD alebo emailom na oddelenie kultúry MsÚ v Trstenej.

foto sutaz

Súbor na stiahnutie Propozicie.pdf Propozicie.pdf (201.9 kB)

 
 

MEMORIÁL IVANA GONDUVytlačiť
 

 Dňa 29. septembra 2019 sa uskutočnil MEMORIÁL IVANA GONDU. V mnohých dlhší čas rezonovalo to, že nás opustil mladý človek, ktorý mal ešte život pred sebou. Ivan miloval hokejbal a tak vznikla teda myšlienka hokejbalového turnaja na jeho počesť.

 Memoriálu sa zúčastnilo 7 tímov. Predpokladalo sa viac tímov, ale počasie bolo chladné. Na druhej strane nám celý čas svietilo slnko a zohrial nás guľáš, ktorý nám navarila Ivanova rodina. Veľmi pekne im za to ďakujeme.

 Samotný priebeh memoriálu bol veľmi zaujímavý. Diváci mohli vidieť zápasy v ktorých sa blysli hráči perfektnými akciami a brankári ukázali svoje umenie. Do semifinálovej štvorice sa preštrikovali tímy LATABARI, SIBÍR, Veríme v zábavu, Veľké ryby. V semifinále LATABARI vyhrávali nad Veľkými rybami, ale Veľké ryby udierali z protiútokov a zápas doviedli do víťazného konca. V druhom semifinálovom zápase vyhrali chalani z tímu nad Veríme v zábavu. V zápase o tretie miesto. LATABARI vyhrávali ešte minúty pred koncom 2:0. Predtým súpera doslova bili, ale nevedeli premeniť šance. Prišiel potom trest a zrazu bolo vyrovnané. O víťazovi rozhodovali nájazdy. Tam starší celok z Martina ukázal skúsenosti a zaskvel sa brankár. LATABARI skončili na štvrtom mieste. Veríme v zábavu brali teda bronz. Finále bolo vyrovnané a hra sa prelínala z jednej strany na druhú. Hráči oboch finalistov predviedli pekné kombinácie. Finále skončilo futbalovým výsledkom 0:0. Nasledovali opäť samostatné nájazdy. V nich exceloval tím Veľké ryby z Námestova. Turnaj teda vyhrali Veľké ryby.

 Skutočnými víťazmi sa, ale stali všetci čo sa tohto memoriálu zúčastnili! Hlavný víťaz je, ale pre nás Ivan a navždy zostane v našich srdciach!

video


 
 

ŠkriatkovoVytlačiť
 

Mestská knižnica štartuje

3.ročník čitateľskej súťaže Škriatkovo,

Tentoraz je určená pre deti 1.stupňa základných škôl. Zapojiť sa môžu deti,ktoré sú zaregistrované v Mestskej knižnici Trstená.

Plagát na ktorom deti budú hľadať postavičky z kníh bude od septembra v Mestskej knižnici v Trstenej.

plagat skriatkovo.jpg


 
 

Chcete spoznať naše mesto Trstená zaujímavou formou? Vytlačiť
 

Vitajte v našom meste a zabavte sa pri tomto queste.

 Na potulky mestom vás zveme, 
viac vám ale nepovieme. 
Zapojte hlavu, naštartujte nohy, nájdite v sebe orientačné vlohy. 
Vľavo, vpravo, krížom vpred, 
krásy mesta objavujte hneď. 
A na konci, ak heslo máte - zopár viet - dostanete darček, čo zachrániť môže svet. 

Hľadačku vytvorila štvorica žiačok ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga v Trstenej v spolupráci s OZ Živica. Pozývajú vás na krátku exkurziu po prírodných zaujímavostiach mesta Trstená a jeho blízkeho okolia
Milí návštevníci, rozhodli ste sa absolvovať túto nenáročnú prechádzku po našom meste a jeho okolí. Dúfame, že sa dobre zabavíte a odnesiete si aj krásny zážitok

Nech sa páči, video

quest


 
 

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ A DAŇ ZA PSA V ROKU 2018Vytlačiť
 

 Občanom dávame do pozornosti termín na podanie priznania k dani z nehnuteľností, ktorý je podľa zákona č. 582/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov  stanovený  do 31. januára 2018.

DAŇ Z NEHNUTEĽNOSTÍ

 Povinnosť podať priznanie k dani z nehnuteľností majú tí daňovníci, u ktorých v roku 2017 nastali zmeny skutočností rozhodujúce pre vyrubenie dane (nadobudli alebo predali nehnuteľnosť, stavebný úrad  im vydal právoplatné rozhodnutie,  došlo k zmene v  účele využitia stavby, bola zrealizovaná výstavba doplnkovej stavby k rodinnému domu, resp. inej už existujúcej stavbe,  došlo k zmene druhu pozemku v evidencii katastra nehnuteľností a iné.)

Vyrubenie dane v roku 2018

Ak v priebehu roka 2017 nedošlo u daňovníkov k žiadnym zmenám, ktoré majú vplyv na vyrubenie dane z nehnuteľností v roku 2018,  títo daňovníci nemajú povinnosť podávať v januári 2018 priznanie  k dani z nehnuteľností. Daň na rok 2018 im bude vyrubená rozhodnutím na základe posledného podaného priznania.

Dražba nehnuteľností

Ak nadobudne daňovník do vlastníctva nehnuteľnosť v dražbe, stáva sa daňovníkom za vydraženú nehnuteľnosť už počas aktuálneho zdaňovacieho obdobia, povinnosť podať priznanie   má do 30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Na základe podaného priznania vyrubí správca dane vydražiteľovi pomernú časť dane na aktuálne zdaňovacie obdobie.

Nadobudnutie nehnuteľností dedením

Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia nadobudne daňovník nehnuteľnosti dedením, taktiež mu vzniká  povinnosť podať priznanie už počas aktuálneho zdaňovacieho obdobia, a to do  30 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti. Na základe podaného priznania vyrubí správca dane dedičovi pomernú časť dane na aktuálne zdaňovacie obdobie.

 

Zníženia dane pre rok 2018

V roku 2018 Mesto Trstená poskytne vlastníkom nehnuteľností  zníženia dane vo výške 50 % z vypočítanej dane:

1.za stavby na bývanie a byty vo vlastníctve

 • fyzických osôb v hmotnej núdzi,
 • fyzických  osôb starších ako 70 rokov,  
 • držiteľov preukazu ŤZP a ŤZP-S,

 

2.za garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáže vo vlastníctve

 • fyzických  osôb starších ako 70 rokov, 
 • držiteľov preukazu ŤZP a ŤZP-S

 

Ak daňovníkovi vznikol nárok na zníženie dane po prvýkrát  v roku 2018 ( napr. v priebehu roka 2017 daňovník dovŕšil vek 70  rokov, stal sa držiteľom preukazu ŤZP...),  uplatňuje si nárok na  zníženie dane v čiastkovom priznaní k dani z nehnuteľností. Z toho vyplýva daňovníkovi povinnosť podať v januári 2018 čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností.

Tí daňovníci, ktorým už bolo poskytnuté zníženie dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, nemajú povinnosť  uplatňovať si opakovane zníženie dane v roku 2018. 

 

DAŇ ZA PSA

1.Platenie dane za psa

 Vlastníci psov budú  aj v tomto roku  platiť daň za psa až na základe doručeného rozhodnutia, ktoré bude spoločné pre daň z nehnuteľností a  daň za psa.

2.Vznik, zánik daňovej povinnosti

Ak počas roka dôjde k zmene daňovej povinnosti dane za psa, daňovníkovi vzniká povinnosť  podať priznanie, resp. čiastkové priznanie najneskôr do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku  daňovej povinnosti.

3.Sadzby dane za psa

- k.ú. Trstená, Oravské Hámre, Osada, Ústie nad Priehradou  27 eur/pes/kalendárny rok

- oslobodenie,  resp. zníženie dane za psa poskytuje správca dane daňovníkovi po splnení  podmienok určených v § 8  VZN č. 7/2017.

Podmienky určovania a vyberania dane z nehnuteľností a dane za psa na  rok 2018 sú určené vo VZN č. 7/2017, ktoré je dostupné na internetovej stránke mesta  

http://www.trstena.sk/download_file_f.php?id=909658

 Tlačivá na podanie priznania sú občanom poskytované na Mestskom úrade v Trstenej, oddelení mestského majetku, číslo dverí 7, resp. sú sprístupnené  na internetovej stránke Ministerstva financií SR http://www.finance.gov.sk/Default.aspx?CatID=8698 .

 Úhradu dane z nehnuteľností a dane za psa bude možné zrealizovať až po doručení rozhodnutia o vyrubení príslušnej dane, a to do pokladne MsÚ Trstená, resp. prevodom v banke.

Odd. mestského majetku, MsÚ Trstená


 
 

Cintorínske a pohrebné služby po novomVytlačiť
 

 Mestské zastupiteľstvo schválilo dňa 12.12.2017 nový prevádzkový poriadok pohrebísk v meste Trstená, ktorý vstúpil do platnosti od 1. januára 2018.  Hlavnou zmenou tohto prevádzkového poriadku je, že boli oddelené pohrebné služby a cintorínske služby podľa zákona o pohrebníctve č. 131/2010 Z.z.  Z uvedeného vyplýva, že mesto na základe §17 spomínaného zákona začalo vykonávať služby, ktoré sú  v kompetencii obce (mesta). Jedná sa hlavne o správu cintorínov, správu domu smútku, výkop hrobu a ostatné služby s tým súvisiace. Obstarávateľ  pohrebu má možnosť výberu akejkoľvek  pohrebnej služby, ktorá v spolupráci s mestom zabezpečí dôstojnú poslednú rozlúčku so zosnulým. Služby správcu pohrebiska ako i cenník za služby, ktoré poskytuje mesto Trstená sú uvedené v prevádzkovom poriadku pohrebísk, ktorý je zverejnený na stránke mesta Trstená a taktiež na cintorínoch v našom meste. Ďalšie služby spojené s pohrebom poskytujú podľa §6 uvedeného zákona pohrebné služby, ktoré si môžu pozostalí vybrať na základe vlastného výberu.

Kontakt na správcu cintorínov mesta Trstená:  0911 992 012

Prevádzkový poriadok pohrebísk


 
 

Darček pre čitateľov Mestskej knižnice v TrstenejVytlačiť
 

  Darček v podobe takmer stovky nových kníh pre našich čitateľov Vám ponúka Mestská knižnica v Trstenej.

  Novinky od spisovateľov ako je Dominik Dán, Michael Connely, Daniele Steel, Lindsey Johanna, Foley Gaelen, Silva Daniel a iných, novinky z oblasti pedagogiky, výchovy, literatúry faktu, cestopisy a iné. Taktiež sa môžu tešiť mladí na pokračovanie série Trón zo skla, Selekcia, Insomnia, Červená kráľovná, či na novú sériu Nástroje smrteľníkov. Pre najmenších máme pripravené nové leporelá, pokračovania Zošidla, Bendži Bengála a veľa nových rozprávkových kníh.

  Príďte si do knižnice počas tohto týždňa vypožičať knihy , ktoré budete mať až do skončenia revízie, keďže bude v januári 2018 knižnica zatvorená, upomienky sa posielať nebudú a všetky knihy ,ktoré máte doma Vám zostanú až do chvíle opätovného otvorenia knižnice po revízii a to vo februári 2018.

O opätovnom otvorení Vás budeme informovať emailom, rozhlasom, a na internetovej stránke mesta Trstená.

logo_FNPU


 
 

Novinky v knižniciVytlačiť
 

 logo.png Tentokrát sme si pre Vás pripravili nové knihy z kresťanskej literatúry. Keďže stúpa záujem aj o túto literatúru, rozhodli sme sa do projektu zakomponovať aj takúto literatúru. Nové knihy finančne podporil  Fond na podporu umenia. Kompletnú ponuku nových kníh nájdete na www.kniznica.trstena.sk.

novinky v kniznici.jpg


 
 

Novinky v knižniciVytlačiť
 

logo FNU 

Milí čitatelia a návštevníci knižnice. V týchto dňoch pribudli do Mestskej knižnice v Trstenej nové tituly, ktorých nákup bol finančne podporený Fondom na podporu umenia. Pribudli nové knihy pre deti, rozprávky aj encyklopédie, ďalej pre mládež fantasy aj romantika pre dievčatá. Pre dospelých literatúra faktu, náučná literatúra ako Kyberšikana, Rodina žije z lásky, Inkluzivní pedagogika a ďalšie tituly. Samozrejme pribudli aj tituly z beletrie, romány a detektívky. Pri výbere kníh sme sa riadili aj dotazníkom, ktorý je v knižnici a ten nám vypĺňajú naši čitatelia.

  Na základe dotazníka sme napríklad zakúpili knihy ako Serafína 1. aj 2. časť, Som idealista, alebo ďalšie príbehy detektíva Poirota.

Tešíme na Vašu návštevu a dúfame, že si vyberiete z množstva titulov , ktoré na Vás čakajú.

novinky


 
 

Virtuálny cintorín mesta TrstenáVytlačiť
 

 Často si pri návšteve cintorína vybavíme v pamäti príbuzného alebo známeho, ktorý už dávno nie je medzi nami. Radi by sme si uctili jeho pamiatku, ale nájsť jeho hrob najmä na väčšom cintoríne je bez pomoci a rady iných niekedy skoro nemožné. Hlavne pre príležitostných návštevníkov v období sviatkov.

 Takáto informácia sa dá však pohodlne a rýchlo nájsť aj z domu cez internet návštevou virtuálneho cintorína. Naše mesto má od roku 2017 zverejnené cintoríny na internete v rámci rozšírenia cintorínskych služieb pre občanov. Zdrojom podkladov pre virtuálne cintoríny je evidencia hrobových miest mesta. Projekt bol realizovaný spoločnosťou TOPSET Solutions s.r.o.

 Virtuálne cintoríny sú umiestnené na portáli www.cintoriny.sk spoločnosti TOPSET na adrese www.trstena.cintoriny.sk

 Portál slúži nielen občanom mesta, ale aj širšej verejnosti ako komunikačné rozhranie pre používateľov internetu z celého sveta. Na portáli môžu záujemcovia nájsť zomrelých podľa mena a priezviska, príp. čísla hrobu, pozrieť si polohu hrobov na digitálnej mape cintorína,prezrieť si fotografie náhrobkov. K dispozícii sú údaje o dátumoch narodení, úmrtí a pochovaní zomrelých, údaje o ich menách a priezviskách, prípadne o platbách a uzavretých zmluvách. Portál je okrem slovenčiny plnohodnotne lokalizovaný aj do češtiny, angličtiny, nemčiny a maďarčiny.

 Návštevníci portálu majú možnosť využiť aj ďalšiu originálnu službu. Na virtuálnom cintoríne môžu položiť na 24 hodín veniec, kyticu a zapáliť sviečku alebo kahan s možnosťou zanechať pri každom hrobe krátky odkaz s menom, textom a dátumom návštevy. Aspoň takouto sprostredkovanou formou si môžu návštevníci na diaľku uctiť svojich blízkych. Že takáto forma spomienky má svoje opodstatnenie a nie je samoúčelná dokazujú desaťtisíce položených kytíc a zapálených sviečok. Portál poskytuje aj ďalšie zaujímavosti, ako je napr. príspevok k histórii a tradíciám pochovávania na Slovensku a v Európe, trendy v úpravách hrobov, fotogaléria, citáty, atď z pera uznávanej odborníčky na parkové úpravy cintorínov.

Odkaz na sprístupnenie virtuálneho cintorína mesta Trstená nájdete vo forme banneru  v pravom stĺpci našej www stránky.  Alebo jednoducho napíšte do vášho prehliadača adresu: www.trstena.cintoriny.sk

link cintorin.sk

 


 
 

KWN Global Summit Tokio, Japonsko 2017Vytlačiť
 

 Po úspechu v Európe a víťazstvom s filmom Moja mama  dostali naši žiaci ako cenu miestenku medzi 18 krajín sveta na Summit KWN v Tokiu. Film v réžii žiakov šíri myšlienku úcty k mame. Ponúka myšlienku, aby sme nepremárnili chvíle s našimi najbližšími. Tento príbeh vyvolal emócie u nejedného diváka. Vďaka tomuto úspešnému scenáru sme sa z Európy ako Slováci dostali až do Tokia. 

 Lepší život, lepší svet- Better life, better world

 To bola téma tohtoročného (prvého)  KWN global summitu, ktorý sa uskutočnil v Tokiu, kde sme s filmom Moja mama reprezentovali Slovensko a našu školu ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga Trstená. Súčasťou summitu bolo aj hľadanie a riešenie problémov, s ktorými sa naša budúca generácia bude stretávať. Oboznámili sme sa s problémami Tokia a iných krajín, ktoré sa na summite zúčastnili.

 K naším žiakom boli pridelení žiaci z Ománu a Vietnamu. Nastal stret troch rozdielnych kultúr a národov.  Okrem úžasných priateľských zážitkov sme jeden druhému predstavovali svoju rodnú krajinu. V rámci tém KWN summitu sme sa zamerali na mestský vývoj Tokia ,ale aj našich krajín, riešili problémy a ponúkali na ne riešenia. Súčasťou bola aj práca v teréne, pri ktorej sme navštevovali najzaujímavejšie miesta a spoznávali japonskú  kultúru.

 Boli sme radi, že sme našu krajinu mohli reprezentovať pred 18 krajinami sveta ako napríklad: Brazília, Panama, Amerika, Tanzánia, Omán, Spojené Arabské Emiráty, Vietnam, Čína, Malajzia, Thajsko, Indonézia, Kanada, Japonsko, Hong Kong. 

 Nereprezentovali sme len film Moja mama a jeho myšlienku. Mali sme zostrih aj z najkrajších kútov Slovenska. Nejedna krajina nám závidela krásy našej vlasti na čo sme boli patrične hrdí.

 Ďakujeme spoločnosti Panasonic a mestu Trstená za podporu. Ďakujeme aj
Ing. Marekovi Gálikovi za sprevádzanie našich žiakov počas pobytu v Japonsku.

summit KVN Tokyo

Víťazný film: Moja mama

Fotogaléria z Tokia Summit

Fotogaléria z Tokia aktivity


 
 

Nové knihyVytlačiť
 

logo fond

Mestská knižnica v Trstenej tento rok opäť získala grant z Fondu na podporu umenia v hodnote  2400 eur. Ak by ste potrebovali vycestovať ešte toto leto, príďte do knižnice a vyberte si z množstva kníh, ktoré sme zakúpili práve na tento účel. Či už sú to turistickí sprievodcovia, alebo knihy na získanie slovnej zásoby tej ktorej krajiny, alebo je to oddychová literatúra k leňošeniu na pláži ,alebo doma. Bližšie informácie o nových knihách sa dozviete na webovej stránke www.kniznica.trstena.sk v sekcii Zoznamy a novinky.

Nákup kníh z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Príjemné čítanie.

nove knihy.jpg


 
 

Na cyklotrase pribudol servisný stojan pre bicykleVytlačiť
 

 Nadácia Ekopolis v spolupráci so značkou Horalky (Pečivárne Sedita) darovali Mestu Trstená samoobslužný stojan pre bicykle Mantis Urban vrátane náradia a pumpy v rámci vylepšenia infraštruktúry cyklistických trás na Slovensku. Servisný cyklostojan umožňuje dofúkať pneumatiky, opraviť defekt, či využiť náradie k rôznym iným neočakávaným jednoduchým opravám, ako je uvoľnený pedál, nosič či detská sedačka.

 Samoobslužný stojan pre bicykle je umiestnený na začiatku cyklotrasy Historicko – kultúrno – prírodnej cesty okolo Tatier vybudovanej v prvej etape v zelenom parku. Stojan a jeho kompletná výbava  je bezplatne dostupný pre všetkých užívateľov.

 Veríme, že servisný stojan pre bicykle bude prínosom pre cyklistov a nie lákadlom pre vandalov. Preto si vážme túto pomoc, ktorá nám bola poskytnutá a využívajme ju čo najdlhší čas!

nadacia ekopolis logo                                           horalka logo

stojan pohlad 1

stojan pohlad 2


 
 

Novinky v knižniciVytlačiť
 

Do knižnice nám pribudli v týchto dňoch nové knihy. Z ponuky vyberáme :

Pre deti: Rafík v kaši; Murko, plachý kocúrik; Môj bláznivý rozprávkový svet, Milióny v kapse

Pre mládež: Grafitové dievča; Mŕtve dievča neklame; Apolónov pád: Utajené orákulum

Pre dospelých beletria: Vážka v jantári, Krutá rozlúčka, Smäd...

Náučná literatúra: Duševný život zvierat, Posledná pevnosť, Černobyľská modlitba.... a mnoho iných kníh.

Príďte si vybrať čím skôr. Novinky sa rýchlo míňajú, ak si nestihnete vypožičať obľúbenú knihu, môžete si ju zarezervovať cez internet, alebo priamo v Mestskej knižnici v Trstenej, a tiež telefonicky na tel. č. 5392117.Cena za rezervovanú knihu je 0,40 eur.

peter sagan


 
 

Expozícia výstavy CESTA HLINY – TAJOMSTVO HRNČIARSKEHO REMESLAVytlačiť
 

 Mesto Trstená a Súkromná základná umelecká škola Ľubomíra Hoľmu vás pozývajú na expozíciu výstavy

CESTA HLINY – TAJOMSTVO HRNČIARSKEHO REMESLA,

ktorá je umiestnená v priestoroch Vilčekovej kúrie.

 Expozíciu si môžete prísť pozrieť každý pracovný deň v čase od 8:00 hod. do 15:00 hod., bližšie informácie o možnosti návštevy na tel. čísle 043/5392 276 alebo emailom na kultura@trstena.sk

Cesta hliny


 
 

Mobilná aplikácia - informácie o dianí v našom meste vždy po rukeVytlačiť
 

Stiahnite si mobilnú aplikáciu do vášho mobilu a získajte okamžité informácie o aktivitách, podujatiach v našom meste priamo do mobilu.

Mobilná aplikácia

Nastavením notifikácie* oznamov v mobilnej aplikácii vo vašom mobile získate upozornenie na nové oznamy, ktoré boli zverejnené na webovej stránke obce, bez nutnosti ísť na webovú stránku.

* Notifikácia - zapnutie cez ikonu zvončeka na položke Oznamy.

Úradné hodiny mestského úradu a kontaktné informácie si môžete cez mobilnú aplikáciu uložiť pre prezeranie v offline režime.
Budú tak pre vás k dispozícii aj keď nebudete mať internetové pripojenie.

Informácie o meste, jeho históriu, alebo fotogalériu pohodlne zdieľajte s priateľmi ako atraktívnu pozvánku na návštevu mesta.

Buďte vždy informovaní o dianí v našom regióne:

 • Akcie, divadlá, kiná, športové podujatia
 • Ponuky práce
 • Inzercia, predaj aj kúpa
 • Firmy a služby, ich top ponuky
 • Pohotovostné čísla, pohotovosti lekární
 • Aktuálne spravodajstvo zo sveta i Slovenska

 

Technické informácie:

Mobilná aplikácia Virtualne je dostupná pre operačné systémy iOS a Android (od verzie 4.4)

Pre správne fungovanie si aplikácia vyžaduje prístup k niektorým funkciám v mobilnom telefóne, najmä k informáciám o internetovom pripojení, lokalizačným službám a podobne. Niektoré z funkcií sú nevyhnutné, iné môžete v prvotnom sprievodcovi nastavením vypnúť.

Ochrana osobných údajov:

Mobilná aplikácia Virtualne nezhromažďuje žiadne osobné údaje o používateľovi. Preskvalitnenie dostupných informácií zhromažďujeme iba neadresné štatistické dáta, napríklad ktoré kategórie používatelia preferujú, alebo ktorý operačný systém mobilného zariadenia je najviac používaný. Tieto štatistické dáta spravujeme iba v rámci redakcie Virtualne.sk a nie sú poskytované žiadnym iným subjektom.

Spôsob inštalácie aplikácie:

 • Otvorte si túto stránku v prehliadači vášho mobilného telefónu.
 • Kliknite na tlačidlo Google Play alebo App Store
 • Otvorí sa Vám obrazovka mobilnej aplikácie Virtualne v Google Play alebo App Store
 • Kliknutím na Inštalovať sa aplikácia nainštaluje do vášho mobilného telefónu
 • Po nainštalovaní si v sprievodcovi nastavení vyberte vašu obec a zobrazia sa vám všetky informácie

Google play mobilná aplikácia VirtuálneApp Store mobilná aplikácia Virtuálne

 

 

Mobilnú aplikáciu  pripravilo naše mesto v spolupráci so spoločnosťou WEBY GROUP, s.r.o.


 
 

Oslobodenie Trstenej v roku 1945Vytlačiť
 

Tento rok si naše mesto pripomína 72. výročie svojho oslobodenia. Aj keď boje o samotnú Trstenú začali útokom 18. Armády generála Gastiloviča na oravskom smere, zahájenom 28. marca 1945, obyvatelia mesta pocítili záverečnú fázu vojny už oveľa skôr obsadením škôl a mestských budov Nemeckou brannou mocou, príchodom bezpečnostných zložiek, zriadením samotného veliteľstva a v neposlednej rade komandovaním Oravcov v januári 1945 na opevňovacie práce. Na týchto narýchlo vybudovaných obranných čiarach sa nemecké jednotky zachytili a čiastočne stabilizovali front.    

Dňa 7.3.1945 sa 18. armáda posilnená na Orave o 17.Gardový strelecký zbor pokúsila znovu o prielom nemeckej obrany, kde ťažisko bojov bolo na smere Bobrov a Zubrohlava. Po 5 dňoch ťažkých bojov hlavne pri obciach Bobrov a Zubrohlava vzhľadom k ťažkým poveternostným podmienkam a horskému terénu, utrpeli jednotky veľké straty, či už zabitých ale aj ranených a omrznutých.

Po preskupení síl vyrazilo pravé krídlo 18. sovietskej armády  ráno 28.3.1945 o 5.00 hodine do útoku, pod prikrytím tmy a využitím momentu prekvapenia. Červenoarmejci prelomili nemecko – maďarskú obranu a za prvý deň oslobodili Chyžné, Čimhovú, Liesek a Brezovicu. Rozprášili maďarské jednotky, pričom zajali 370 nemeckých a maďarských vojakov.

Po obnovení útoku nasledujúci deň 29. 3. 1945 o 9:00 hodine sa obsadiť Trstenú nepodarilo, boje sa viedli na jej južnom a juhozápadnom okraji. Nemci sa protiútokmi z Trstenej smerom na Brezovicu s podporou samohybných diel a tankov a zo Zábiedova na Skorušínu pokúšali stabilizovať front. Ich protiútoky boli odrazené. Na tretí deň bojov ráno o 3.00 hodine časť 138.Streleckej divízie preťala cestu Tvrdošín – Trstená a ďalšia časť sa prebila do Trstenej smerom od železničnej stanice a tak sa začali pouličné boje, mesto horelo po delostreleckých úderoch Červenej armády. Červenoamejci viedli ťažké boje a o 17:00 hodine hlásili vyčistenie Trstenej od protivníka. Boje sa presunuli na západ od Trstenej. Stratou dôležitého komunikačného uzla vznikla na oravskom fronte trhlina, ktorú sa napriek posilám nepodarilo nemeckému veleniu uzavrieť. Veliteľ oravského úseku nemecký plukovník Sieler nariadil dňa 31.3.1945 všeobecný ústup západným smerom. Boje sa pomaly presúvali smerom na západ a do Trstenej zavítal mier.

       Bilancie bojov o Trstenú boli strašné. Zahynulo 12 miestnych občanov, zhorelo 75 domov a mnoho ďalších bolo poškodených, zhorela strecha kostola a bola poškodená jeho veža, ustupujúce nemecké vojsko zničilo mosty a koľaje. Vojna po sebe zanechala stopy aj v podobe munície a zbraní, povaľujúcich sa po chotári, číhajúc na svoje obete. Boje pripomínali aj hroby padlých vojakov roztrúsené po chotári, ktorých si pochovali spolubojovníci alebo miestny občania po prechode frontu. Kým ruských vojakov v roku 1947 exhumovali a previezli na memoriál do Žiliny, tí nemeckí a maďarskí upadli do zabudnutia a buď ležia v našom chotári dodnes, alebo ich hroby zničila výstavba v meste.


 
 

Vývoj Mesta Trstená do začiatku novoveku a jeho premeny na starých fotografiáchVytlačiť
 

Mesto Trstená Vám oznamuje, že v priebehu tohto týždňa bude distribuovať do Vašich domácnosti dvojjazyčnú publikáciu „Vývoj Mesta Trstená do začiatku novoveku a jeho premeny na starých fotografiách“. Publikáciu budú doručovať pracovníci Mestskej polície do každej domácností v meste. Publikácia o histórií Mesta Trstená bola vydaná v rámci realizácie projektu Multikultúrne dedičstvo Jablonky a Trstenej. Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Poľsko - Slovensko 2014-2020.

Veríme, že sa Vám publikácia bude páčiť, zaspomínate si na staré objekty v meste, na minulosť a súčasne Vás poteší progresívny rozvoj nášho mesta.

obal knihy vyvoj mesta Trstena


 
 

Burza kníh 2017Vytlačiť
 

Tak ako už niekoľko rokov sa v marci pri príležitosti mesiaca kníh v našej škole koná Burza kníh. Zbierame prečítané, nepotrebné a zachovalé knihy, ktoré potom predávame za jednotnú cenu 0.50 €. Po predaní knihy vrátime pôvodnému majiteľovi polovicu z ceny knihy, teda 0.25 €. Z takto získaných finančných prostriedkov nakúpime nové knihy do školskej knižnice.

Kto má záujem prispieť do burzy, môže priniesť knihy kedykoľvek do školskej knižnice Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej.

Burza sa bude konať v priestoroch Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej v dňoch od 29. marca 2017 do 31. marca 2017.

Predmetová komisia SJL dopredu ďakuje všetkým darcom a sponzorom.


 
 

SVETOVÝ DEŇ OBLIČIEK 9. MARCA 2017: OCHORENIE OBLIČIEK A OBEZITAVytlačiť
 

Obézni ľudia majú až sedemkrát vyšší predpoklad na chronické ochorenie obličiek

Témou 12. svetového dňa obličiek je obezita ako rizikový faktor pre ochorenie obličiek. Toto civilizačné ochorenie je právom označované za epidémiu tretieho tisícročia. Na celom svete žije okolo 600 miliónov obéznych ľudí, na Slovensku je ľudí s nadváhou alebo obezitou okolo 55 %. Okrem srdcových a cievnych chorôb je práve obezita rizikovým faktorom ohrozujúcim zdravie našich obličiek. Ambasádorom tohoročného svetového dňa obličiek organizovaného spoločnosťou B. Braun Avitum sa stal rodák z Oravy a majster Slovenska v kulturistike Roman Vavrečan. „Dobrá fyzická kondícia nepredstavuje základ len mojej profesie, ale aj zdravia všeobecne. Nielen športovci by mali dbať na to, aby si ju udržali. Obezita totiž neprichádza zo dňa na deň. Ak budeme trochu myslieť na to, čo jeme, a občas sa hýbať, môžeme jej bez problémov predísť. Osobne si tiež nechám vyšetriť obličky a odporúčam všetkým, aby svojmu zdraviu venovali pár minút a zašli si na preventívnu prehliadku,“ hovorí Roman Vavrečan. Spoločnosť B. Braun Avitum toho roku prichádza aj s novým on-line diagnostickým nástrojom pre lekárov – „obličkovou kalkulačkou“ pre odborníkov.

OBEZITA VEDIE K POŠKODENIU OBLIČIEK

Najznámejším spôsobom merania obezity je tzv. body mass index (BMI). Každý štvrtý Slovák má BMI v rozpätí 25 a 30 a trpí nadváhou. Rovnaký počet ľudí na Slovensku má BMI vyšší ako 30. Tu už lekári hovoria o obezite. V prípade BMI nad 40 ide o ťažký stupeň obezity s mimoriadne vysokou pravdepodobnosťou ochorení, ktoré bezprostredne ohrozujú život. Najťažší stupeň obezity majú 2 % obyvateľov. U týchto osôb obezita poškodzuje obličky priamo. Väčšinou ale nadmiera tuku poškodzuje obličky nepriamo, a to tak, že vyvoláva cukrovku a vysoký krvný tlak. „Ľudia s BMI nad 40 mávajú nefropatiu takmer istú. Ľudia s nadváhou a obezitou už smerom k poškodeniu obličiek vykročili,“ podotýka popredný český obezitológ a prednosta III. internej kliniky endokrinológie a metabolizmu 1. LF UK a VFN v Prahe prof. MUDr. Štěpán Svačina, DrSc., MBA. Cukrovka a hypertenzia poškodzujú klbôčka drobných ciev v obličkových telieskach, tzv. glomeruly, ktoré viac nedokážu plniť svoju pôvodnú očisťovaciu funkciu a prepúšťajú do moču aj zložité látky, ako sú bielkoviny. "Pravidelný pohyb - fyzická športová aktivita výrazne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení a v mnohých prípadoch, aj keď nie vždy priamo, tak nepriamo aj obličkových ochorení. Treba si uvedomiť, že poškodenia vyplývajúce z našej nesprávnej životosprávy sú väčšinou trvalé a nezvratné a lekári liečia už iba ten "funkčný zvyšok" našich chorých orgánov. Preto si myslím, že aj keď heslá typu "Pohybom ku zdraviu!" sa zdajú byť obohratým klišé, nič to nemení na tom, že je to pravda a že zdravý životný štýl a pohyb sú najlepším liekom" dodáva vedúci lekár dialýzy B. Braun Avitum v Trstenej MUDr. Marián Vojtko. Poškodené obličky nebolia, a tak sa na ich vážne poškodenie príde často až vtedy, keď je nenávratne zničených 80 % tkaniva.

Obézni ľudia majú 2-x až 7-x vyššie predpoklady na chronické zlyhanie obličiek. Obličky objemného človeka musia viac pracovať – hovoríme o hyperfiltrácii. Tá má kompenzačný význam, ale v dlhodobom horizonte funkciu obličiek zhoršuje,“ vysvetľuje vedúca nefrologička dialyzačných centier B. Braun Avitum na Slovensku MUDr. Monika Alaxinová, CSc.

OBLIČKOVÁ KALKULAČKA UŽ AJ PRE ODBORNÍKOV

Spoločnosť B. Braun prevádzkuje už dva roky internetové stránky www.oblickovakalkulacka.sk , kde sa záujemci môžu zdarma a z pohodlia domova v priebehu pár minút orientačne otestovať. Doteraz si stránky zobrazilo zhruba 250 tisíc návštevníkov. „Novinkou tohto roku je obličková kalkulačka pre lekárov. Tá pomocou dotazníka vyžadujúceho okrem iného aj hodnoty laboratórnych testov pomôže praktickému lekárovi, diabetológovi alebo urológovi rozhodnúť, či už nastal ten správny čas poslať pacienta do nefrologickej poradne,“ hovorí MUDr. Martin Kuncek, riaditeľ siete dialyzačných stredísk B. Braun Avitum CZ/SK. Ako každý rok sa vo štvrtok 9. marca otvoria pre verejnosť v čase od 8 do 15 hodiny všetky dialyzačné strediská a nefrologické ambulancie B. Braun Avitum na Slovensku. „V tento deň záujemcom na všetkých našich pracoviskách bezplatne a bez objednania vyšetríme obličky a v prípade nutnosti odporučíme ďalší postup. Adresy stredísk sú k dispozícii na stránkach www.svetovydenobliciek.sk“. V minulom roku bolo ďalšie vyšetrenie u praktického lekára alebo priamo v nefrologickej ambulancii odporučené každému štvrtému návštevníkovi. Poškodeniu obličiek sa dá predísť predovšetkým zdravým životným štýlom, obmedzením alkoholu, vyvarovaním sa fajčenia a kvalitným pitným režimom.

 

Lucie Kocourková

B. Braun Medical s.r.o., Praha


 
 

Geografický informačný systém mesta Trstená - GISPLANVytlačiť
 

Mesto Trstená sprístupnilo nový informačný systém GISPLAN, ktorý poskytuje občanom  informácie prostredníctvom digitálnych máp. Vstup do systému je z hlavnej internetovej stránky mesta a je bezplatný.
Systém zabezpečuje prístup ku kompletnej digitálnej katastrálnej mape spoločne s ortofotomapou. Občania môžu v systéme už teraz jednoducho a rýchlo vyhľadávať pomocou leteckej snímky, identifikovať pozemky alebo merať vzdialenosti a plochy priamo v mape. Z mapy je tiež možné získavať presné súradnice GPS.
Samospráva očakáva, že systém zlepší možnosti zverejňovania informácií, zefektívni komunikáciu s občanmi a zároveň zvýši ich angažovanosť pri riešení miestnych problémov.
Práca so systémom GISPLAN je intuitívna a jednoduchá. Nevyžaduje žiadne odborné znalosti práce s počítačom. Systém nie je potrebné inštalovať nakoľko je dostupný on-line prostredníctvom internetu. Odborným partnerom mesta v rámci prevádzky systému GISPLAN je spoločnosť T- MAPY Slovensko, ktorá sa špecializuje na geografické informačné systémy. Rovnaký systém ako v Trstenej spoločnosť úspešne zaviedla už vo viac ako 29 mestách na Slovensku.

 

Vstup do systému GISPLAN


 
 

Bezplatný e-mailový kurz poľštiny Vytlačiť
 

Poľsko-slovenský portál "Port Európa" pozýva všetkých, ktorí majú záujem o Poľsko, aby sa prihlásili na bezplatný e-mailový kurz poľského jazyka.

Poľsko je náš blízky sused, a poľština je veľmi podobná do slovenčiny - spolu so slovenským, českým a lužickou srbčinou (Nemecko) patrí k skupine západoslovanských jazykov. Väčšina Slovákov nemá problém porozumieť sa s Poliakmi, naše jazyky sú vzájomne pochopiteľné . Napriek tomu, v poľštine je veľa slov, ktoré sú odlišné od slovenských a ktorých sa len ťažko dá domyslieť z kontextu. Kurz sa sústreďuje najmä na výučbu týchto slov, upozorňuje tiež na často sa vyskytujúcich "falošných priateľov".

Sú to slová, ktoré v poľštine aj slovenčine sa píšu alebo čítajú identicky, ale majú úplne odlišný význam. Často aj opačný (napríklad čerstvý znamená v poľštine starý) alebo dokonca aj vulgárny. Aj preto je dôležité poznať týchto "falošných priateľov", aby sa vyhnúť nedorozumeniam.

Kurz má podobu úrokov, ktoré sa automaticky posielajú na e-mailovú schránku, uvedenú pri registrácii. Kedykoľvek je však možné odhlásiť sa z prijímania ďalších mailov, stačí kliknúť "link rezygnacji", čiže odkaz na odhlásenie, ktorý je uvedený na koncu každého úroku.

Autorom kurzu je poľský novinár venujúci sa medzinárodným témam, a zároveň redaktor portálu "Port Európa" - Jakub Łoginow z Krakova. Łoginow spolupracuje s celoštátnymi novinami "Dziennik Gazeta Prawna", pre ktoré píše o Slovensku, odnedávna píše aj o poľsko-slovenských vzťahoch pre týždenník "Podtatranské noviny". Jeho portál "Port Európa" koordinuje spoločenskú iniciativu "Poľska - Słowacja" (www.facebook.com/polskaslowacja), ktorej cieľom je uzavretie novej poľsko-slovenskej dopravnej zmluvy v oblasti autobusovej dopravy, čo by malo byť prvým krokom k vytvoreniu spoločného systému verejnej autobusovej dopravy na poľsko-slovenskom pohraničí.

Na kurz sa možno prihlásiť prostredníctvom formuláru, ktorý je prístupný za odkazom:

PRIHLÁŠKA


 
 

Fond Pomocná ruka Vytlačiť
 

V januári 2016  bol vo farnosti Trstená založený fond Pomocná ruka. Tento fond slúži pre podporu sociálne odkázaných rodín farnosti a mesta. Fond sa tvorí z pravidelných mesačných príspevkov dobrovoľných darcov. Do tohto fondu môže prispieť ktokoľvek na číslo účtu:

0054180174/0900 (SK4609000000000054180174)

VS 2016

Podmienky prispievania:

 • V prípade Vášho záujmu prispieť dobrovoľným príspevkom, peniaze pošlite do 20. dňa v aktuálnom mesiaci a uvádzajte variabilný symbol 2016.
 • Ak Vám situácia nebude dovoľovať naďalej prispievať, oznámte to pánovi farárovi, že končíte s prispievaním.
 • Ak nechcete prispievať prevodom na účet, môžete peniaze osobne odovzdať pánovi farárovi, alebo v obálke označenej nápisom fond Pomocná ruka vhodiť do schránky na fare.

Jednorazové príspevky môžete poslať na účet kedykoľvek pod variabilným symbolom 2016.

Raz ročne bude podaná oficiálna informácia o tom, ako sa vyzbierané prostriedky použili. Prispievatelia sa kedykoľvek môžu informovať u pána farára.

Pozri link:

http://farnosttrstena.sk/fond-pomocna-ruka/


 
 

Historicko-kultúrno – prírodná cesta okolo Tatier - 2. etapa.Vytlačiť
 

Interreg Polsko-Slovesnko logo

Budúci rok sa začne realizácia II. etapy Cesty okolo Tatier!

Vlajkový projekt týkajúci sa realizácie II. etapy Historicko – kultúrno – prírodnej cesty okolo Tatier bol schválený Monitorovacím výborom Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020. Znamená to, že na jar 2017 budeme môcť začať s výstavbou ďalších cyklistických úsekov na poľskej a slovenskej strane Cesty okolo Tatier, ktorá je strategickým projektom Euroregiónu „Tatry“.

Vo vlajkovom projekte bude vybudovaných ďalších 60 km cyklistických trás a infraštruktúra pre cyklistov. Na poľskej strane bude chodník pokračovať od mesta Nowy Targ  na východ cez Gminu Szaflary, Gminu Nowy Targ, Gminu Łapsze Niżne až k hraničnému prechodu Kacwin – Veľká Franková. Rovnako na slovenskej strane bude dokončená hlavná trasa Cesty okolo Tatier a vznikne kompletný cyklistický úsek od hranice Chocholów – Suchá Hora na západ až po hranicu Kacwin – Veľká Franková na východe.

Na slovenskej strane budú partneri pokračovať vo výstavbe cyklistických trás od Ždiaru v smere na Tatranskú Kotlinu a Spišskú Belú, ďalej do Kežmarku. Okrem toho na Slovensku vzniknú ďalšie úseky Cesty okolo Tatier v Liptovskom Mikuláši, Trstenej a úsek Hniezdne – Stará Ľubovňa. To znamená, že partneri doplnia a napoja jednotlivé úseky Cesty okolo Tatier, vybudované v predchádzajúcom období.

Pripomíname, že v rokoch 2014 – 2015 vzniklo približne 100 km cyklistických trás v rámci I. etapy Cesty okolo Tatier vybudovaných prostredníctvom 13 partnerov v Programe cezhraničnej spolupráce PL – SK 2007 – 2013. Spolu s úsekmi, ktoré sú naplánované v rámci II. etapy Cesty okolo Tatier tak vznikne vyše 160 km cyklistických trás.

Všetky cyklistické trasy boli pripravené na samostatných cestách pre cyklistov, väčšinou s asfaltovým povrchom, ako je tomu na už existujúcej I. etape Cesty okolo Tatier. Tie umožnia bezpečnú jazdu na bicykli po pohraničí a spoznávanie miest s jedinečnými historickými, kultúrnymi a prírodnými hodnotami.   

Partneri projektu sa postarali aj o zabezpečenie doplnkovej infraštruktúry, ktorá bude slúžiť cyklistom.  Vybuduje sa 15 odpočívadiel s vybavením, stojany na bicykle, samoobslužné servisné stojany. V Nowom Targu, v mieste spojenia I. a II. etapy Cesty okolo Tatier  pri železničnej stanici bude vybudované bezplatné parkovisko pre cyklistov typu „park and ride“. Investičné aktivity budú posilnené propagačnými a informačnými aktivitami o Ceste okolo Tatier, rôznymi udalosťami, publikáciami a pod.

Investičné aktivity sa začnú realizovať už na jar 2017, plánovaný koniec projektu je na  jeseň 2018. Výške projektu je cca 6 mil. eur.

Vo vlajkovom projekte spolupracuje 9 samospráv – 4 poľské (mesto Nowy Targ, Gmina Nowy Targ, Gmina Łapsze Niżne, Gmina Szaflary) a 5 slovenských (mestá Kežmarok, Spišská Belá, Liptovský Mikuláš, Stará Ľubovňa, Trstená). Vedúcim partnerom a inštitúciou, ktorá bude zodpovedná za koordináciu a riadenie projektu je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY, ktorého zakladatelmi su na polskej strane Zväzok Euroregión „Tatry“ so sídlom v Nowom Targu a na slovenskej strane Združenie Euroregión Tatry so sídlom v Kežmarku.

Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V – A Poľsko – Slovensko 2014 – 2020.

Pohlad cyklotrasy 1

Pohlad cyklotrasy 2


 
 

Požičiavanie spoločenských hier Vytlačiť
 

Mestská knižnica v Trstenej v spolupráci s ALBI s. r. o. Žilina otvárajú pre svojich čitateľov požičovňu moderných spoločenských hier.

Kedy? od 19.9.2016 , každý pracovný deň od 8.00- 15.00 hod.

Kde? Mestská knižnica Trstená

Zábava pre všetkých. Pre malých aj veľkých, deti aj dospelých, pre skúsených, ale aj pre tých, ktorí ešte do sveta hier neprenikli. Vypnite televízory a počítače a nájdite si u nás nových kamarátov.

Kontakt a bližšie informácie: Ing. Katarína Loneková, tel : 043/5392117

 Hry poskytla darčeková predajňa Albi.

Požičiavanie spoločenských hier

 


 
 

Klub spoločenských hier Vytlačiť
 

Mesto Trstená, Mestská knižnica Trstená a Trstenský mládežnícky parlament pozývajú všetkých priaznivcov spoločenských hier do knižnice, kde bude prebiehať Klub moderných spoločenských hier.

Môžete sa prísť zahrať od utorka do piatku, vždy v čase od 14.30 hod. do 16:00 hod.

Zábava pre všetkých.

Hry poskytla darčeková predajňa Albi.

Pozvánka do klubu spoločenských hier


 
 
 • Pondelok-1-5graphic-icon
 • Utorok-1-11graphic-icon
 • Streda-1-10graphic-icon

Obyvateľov: 7 256
(k 01. 10. 2018)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka