Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Karpatský pretek kuriérovVytlačiť
 

  Tri krajiny, šesť dní, sedem etáp, 22 horských prémií a takmer 950 kilometrov. Takto v skratke by sa dal zhrnúť 35. ročník  Karpatského preteku kuriérov, ktorého jedna z etáp viedla cez naše mesto.

  Pretek, ktorý trval od 28. apríla do 3. mája  je jedným z najväčších svojho druhu v Európe. Dlhá trasa a rozmanitosť umožňujú pretekárom zbierať cenné skúsenosti a často sa dostávajú na prvé miesta, ktoré im v budúcnosti otvárajú dvere do svetovej cyklistiky. Karpatský pretek kuriérov je profesionálny cyklistický pretek, ktorý sa každoročne koná v Poľsku, v Českej republike, na Slovensku a v Maďarsku, teda v krajinách V4. Je súčasťou UCI Europe Tour v kategórii U-23, čo znamená, že je rezervované pre jazdcov mladších ako 23 rokov.

  „Karpatský pretek kuriérov" predstavuje projekt, ktorý v roku 1975 vznikol s cieľom pripomínať si spoluprácu tajných kuriérskych skupín z pohraničných oblastí krajín V4. Tie si počas II. svetovej vojny vymieňali informácie predovšetkým o pohybe a umiestnení nacistických vojenských jednotiek a ich zariadení, a tiež o situácii v koncentračných táboroch, čím výrazne prispeli k záchrane veľkého počtu ľudských životov. Význam tohto medzinárodného športového podujatia v súčasnosti rastie aj vďaka úspešnej spolupráci organizujúcich krajín a prispieva tiež k prezentácii všetkých účastníckych krajín. Pre profesionálnych cyklistických pretekárov v kategórii U-23, čiže vo veku do 23 rokov predstavuje Karpatský pretek kuriérov alternatívu voči medzinárodným pretekom Giro d´Italia, ktoré sa každoročne konajú na území Talianska.

  Tento rok preteky začali v Maďarsku 150 - kilometrovým úsekom z mesta Veszprém do Pápy. Po prvej etape čakal pretekárov presun na Slovensko. 29. apríla 2018 bolo hostiteľským partnerom pretekov aj mesto Trstená. Na námestí M. R. Štefánika sa tak uskutočnilo nevšedné cyklistické podujatie, na ktorom boli predstavené všetky cyklistické tímy a zároveň bola vyhodnotená maďarská etapa z predošlého dňa. Podujatie začalo kultúrnym programom, kde sa predstavila ľudová hudba CHASA zo Zuberca a hneď potom prichádzali pretekári, aby sa mohli prezentovať a zhromaždiť na oficiálny štart. Ceny víťazom spolu s víťazným dresom odovzdala primátorka mesta Trstená PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková.

  Celkovo štartovalo 113 pretekárov zo Slovenska, Maďarska, Poľska, Nemecka, Ukrajiny, Malajzie, Holandska, Talianska, či Litvy. Slovensko reprezentovali dva tímy Stredoslovenský Región – Patrik Podolák, Filip Vančo, Dávid Kasko, Juraj Michalička, Michal Hloža a druhým tímom bola Slovenská národná reprezentácia v cyklistike. Za tento tím sa predstavili Juraj Belan, Samuel Oros, Matúš Stoček, Adrián Babic a Martin Vlčák.

  Peletón cyklistov spolu s rozhodcami odštartovala primátorka mesta. Tento pokračoval smerom z Trstenej do Jablonky. Na štátnej hranici Trstená – Chyžné prebehol ostrý štart, ktorým sa začal  ďalší 64 – kilometrový úsek.

  Veríme, že aj v budúcnosti bude mať naše mesto možnosť zažiť atmosféru medzinárodných cyklistických pretekov a všetkým pretekárom prajeme do budúcnosti veľa úspechov.

pretek kurierov


 
 

Obyvateľov: 7 242
(k 30. 06. 2019)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka