Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Oslobodenie Trstenej v roku 1945Vytlačiť
 

Tento rok si naše mesto pripomína 72. výročie svojho oslobodenia. Aj keď boje o samotnú Trstenú začali útokom 18. Armády generála Gastiloviča na oravskom smere, zahájenom 28. marca 1945, obyvatelia mesta pocítili záverečnú fázu vojny už oveľa skôr obsadením škôl a mestských budov Nemeckou brannou mocou, príchodom bezpečnostných zložiek, zriadením samotného veliteľstva a v neposlednej rade komandovaním Oravcov v januári 1945 na opevňovacie práce. Na týchto narýchlo vybudovaných obranných čiarach sa nemecké jednotky zachytili a čiastočne stabilizovali front.    

Dňa 7.3.1945 sa 18. armáda posilnená na Orave o 17.Gardový strelecký zbor pokúsila znovu o prielom nemeckej obrany, kde ťažisko bojov bolo na smere Bobrov a Zubrohlava. Po 5 dňoch ťažkých bojov hlavne pri obciach Bobrov a Zubrohlava vzhľadom k ťažkým poveternostným podmienkam a horskému terénu, utrpeli jednotky veľké straty, či už zabitých ale aj ranených a omrznutých.

Po preskupení síl vyrazilo pravé krídlo 18. sovietskej armády  ráno 28.3.1945 o 5.00 hodine do útoku, pod prikrytím tmy a využitím momentu prekvapenia. Červenoarmejci prelomili nemecko – maďarskú obranu a za prvý deň oslobodili Chyžné, Čimhovú, Liesek a Brezovicu. Rozprášili maďarské jednotky, pričom zajali 370 nemeckých a maďarských vojakov.

Po obnovení útoku nasledujúci deň 29. 3. 1945 o 9:00 hodine sa obsadiť Trstenú nepodarilo, boje sa viedli na jej južnom a juhozápadnom okraji. Nemci sa protiútokmi z Trstenej smerom na Brezovicu s podporou samohybných diel a tankov a zo Zábiedova na Skorušínu pokúšali stabilizovať front. Ich protiútoky boli odrazené. Na tretí deň bojov ráno o 3.00 hodine časť 138.Streleckej divízie preťala cestu Tvrdošín – Trstená a ďalšia časť sa prebila do Trstenej smerom od železničnej stanice a tak sa začali pouličné boje, mesto horelo po delostreleckých úderoch Červenej armády. Červenoamejci viedli ťažké boje a o 17:00 hodine hlásili vyčistenie Trstenej od protivníka. Boje sa presunuli na západ od Trstenej. Stratou dôležitého komunikačného uzla vznikla na oravskom fronte trhlina, ktorú sa napriek posilám nepodarilo nemeckému veleniu uzavrieť. Veliteľ oravského úseku nemecký plukovník Sieler nariadil dňa 31.3.1945 všeobecný ústup západným smerom. Boje sa pomaly presúvali smerom na západ a do Trstenej zavítal mier.

       Bilancie bojov o Trstenú boli strašné. Zahynulo 12 miestnych občanov, zhorelo 75 domov a mnoho ďalších bolo poškodených, zhorela strecha kostola a bola poškodená jeho veža, ustupujúce nemecké vojsko zničilo mosty a koľaje. Vojna po sebe zanechala stopy aj v podobe munície a zbraní, povaľujúcich sa po chotári, číhajúc na svoje obete. Boje pripomínali aj hroby padlých vojakov roztrúsené po chotári, ktorých si pochovali spolubojovníci alebo miestny občania po prechode frontu. Kým ruských vojakov v roku 1947 exhumovali a previezli na memoriál do Žiliny, tí nemeckí a maďarskí upadli do zabudnutia a buď ležia v našom chotári dodnes, alebo ich hroby zničila výstavba v meste.


 
 
ÚvodÚvodná stránka