Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Rok 2019

UNBROKEN

UNBROKEN 2019 bol v poradí už 5. ročník silovo-vytrvalostnej (crossfit) súťaže na území mesta Trstená. Hlavný organizátor Mgr. V. Fojtík spolu so svojím stálym podporným tímom zorganizoval, podľa reakcií pretekárov a divákov, veľmi vydarenú súťaž, na ktorej nechýbali napäté súboje, vysoká dávka adrenalínu a samozrejme kopec novovytvorených priateľstiev. Súťaž UNBROKEN ako prvá na Slovensku vytvorila súťažné podmienky, ktoré sú vhodné či už pre začínajúcich alebo pokročilých pretekárov. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 50 atlétov z celého Slovenska, súťažilo sa v 3 kategóriách. Umiestnenie pretekárov: 

MUŽI: 1. Ján Ľupták, 2. Martin Stieranka, 3. Lukáš Ľupták

ŽENY: 1. Denisa Olejárová, 2. Edita Bindzarová, 3. Monika Fainová

TEAM: 1. DATT, 2. MäSOCHYSTI, 3. NORTH GYM

unbroken


 

Olympijský deň s rodinou

V piatok 31. mája v ZŠ s MŠ Rudolfa Dilonga spoločne s rodičmi, starými rodičmi prežili jeden výnimočný školský deň - olympijský deň. Dôvodom bola oslava športu, rodiny a detí. Slovenský olympijský výbor už od svojho vzniku, od roku 1993 organizuje olympijské dni s mottom „HÝB SA, UČ SA A OBJAVUJ“. V duchu olympijského hesla súťažiaci zbierali body – dopoludnia sa učili o svojom športe, spoznali nové dejiny svojho športu a nálada a pracovná atmosféra v každej triede ukazovala, ako sa spoločne žiaci z rôznych tried od prváka po deviataka spojili do jedného tímu. Okrem športových výkonov bolo aj veľa ľudských momentov - podania pomocnej ruky, sprevádzanie spolužiačky na vozíku, nosenie na pleciach tých menších, povzbudzovanie sa do lepšieho výkonu, či ponúknutá pomoc učiteľom. Každý našiel aspoň jednu oblasť športu, ktorá ho potešila. V piatok bol víťazom  každý, kto prekonal sám seba v niečom, čo bolo pre neho ťažké.

olympijski den


 

ZACHRÁŇ SVOJHO KAMARÁTA, STARÚ MAMU, SESTRU, BRATA... !

Zámer sa realizoval v júni 2019 na Námestí M. R. Štefánika v Trstenej. Prostredníctvom súťaže Družstiev mladých zdravotníkov z Trstenej sme prakticky ukázali verejnosti poskytovanie prvej pomoci. Súbežne prebiehali i workshopy, kde si aj občania mesta (deti, mládež aj tí skôr narodení) vyskúšali prvú pomoc (napr. resuscitáciu na figuríne, zastavenie krvácania a pod.). Žiakom sa podarilo poukázať na dôležitosť ochrany zdravia a ľudského života prostredníctvom ovládania základných vedomostí a zručností z oblasti poskytovania laickej zdravotnej prvej pomoci. Mladí z Trstenej tak ukázali širšej verejnosti reálne poskytovanie prvej pomoci, ktoré je nevyhnutné pri ochrane zdravia, resp. záchrany ľudského života. Veríme, že aj touto cestou si uvedomíme, aké dôležité je pre každého jedného z nás vedieť poskytnúť laickú prvú pomoc.

zachran kamarata


 

Ako chrobáčiky hľadali mamu – detský muzikál

Kultúra je všetko to s čím sa človek nenarodí, ale čo sa naučí. Teda prijíma od starších a odovzdáva nasledujúcej generácií. Už aj v rannom detstve vštepujeme deťom vytváranie kultúrnych hodnôt. Kultúrne podujatia vytvárajú neskutočné zážitky, ako pre deti, tak aj pre dospelých, ktoré sa oplatí vidieť. Vystúpenie určuje určitú spoločenskú udalosť. Prínosom je veľká príležitosť pre deti sebarealizovať sa pri vystupovaní na javisku pred obecenstvom. Deti prehlbujú svoje hodnoty osobnosti, sú samostatnejšie a cieľavedomejšie. Preto chceme stále rozvíjať oblasť kultúry aj formou vystúpení v kultúrnom dome pre mamičky, rodinných priateľov a širokú verejnosť. Na samotné vystúpenie sme potrebovali nespočetné množstvo kostýmov a bohatú výzdobu. Dôležitou súčasťou bola aj práca pedagógov pri cvičení programu a svojpomocné šitie kostýmov a opony. Deti veľmi intenzívne prežívali túto udalosť a každé pozorovalo svoju mamičku. Cvrkot cvčkov v hľadisku a prítmie odhalilo scénu plnú prekrásnych lúčnych kvetov. Chrobáčiky z celej lúky pomáhali hľadať svetluškám ich mamičku no nakoniec im cestu ukázal ujo slimák.

chrobaciki


 

Deň rodiny

Oslava Dňa rodiny ako sa patrí: plné námestie, atrakcie pre všetkých členov rodiny, zaujímavé ukážky rôzneho zamerania, tanečné vystúpenia, voňavé klobásky, vychladená kofola, pekné počasie a super atmosféra... veď rodina si to zaslúži. Oslavy Dňa rodiny sa konali 19. mája a v programe vystúpili členovia ZÚ tančelýna z CVČ Trstená, CVČ Tvrdošín, tanečná skupina MIXER. Vidieť ste mohli aj ukážky Orava Rescue system, DHZ Trstená so záchranárskym psom, Skautský oddiel Trstená, Karate klub Trstená, SČK a skupinu študentov SČK z GMH v Trstenej. Deti sa zabavili na dopravnom ihrisku s kolobežkami, odrážadlami, skateboardami, pennyboardami, mohli navštíviť vizáž kútik, maľovanie na tvár, fotokútik, zaujalo aj kúzlenie s kaplánom, maxibublifuk, skákací hrad, trampolína a fotenie s maskotmi, ktorými boli MIMONI. Každej ucelenej rodine bol odovzdaný darček - drevené srdiečko s obrázkom rodiny a fotografia z fotokútika. Do aktivít sa zapojilo celkovo 16 dobrovoľníkov z nasledujúcich organizácií: mesto Trstená, Skauti, Mládežnícky parlament, ZÚ vybíjaná, Karate klub a ZÚ karate Trstená, OZ Z lásky k deťom, CVČ Tvrdošín, OZ MÁŠA, Farnosť Trstená, RŠZ pri CVČ Trstená, SČK, Orava Rescue system. Medzi sponzorov patrili: Mäsiarstvo Maroš Mokoš, Mäsiarstvo Vierka, p. Štefan Starek ml.

den rodiny


 

NOC VO VEŽI ALEBO PRECHÁDZKA HISTÓRIOU VEČERNÉHO MESTA TRSTENÁ

V sobotu, 25. mája 2019, sa vo večerných hodinách uskutočnil ďalší ročník obľúbeného podujatia Noc vo veži. Tento rok podujatie dostalo podnázov Prechádzka históriou večerného mesta Trstená. V rámci programu sa návštevníci dozvedeli nové informácie súvisiace s históriou nášho mesta: kto kde býval, ktorá budova na čo slúžila, čo sa kde stalo. Pomocou projekcie sme mali možnosť vidieť ako v minulosti vyzerala napr. budova Okresného súdu v Trstenej, gymnázium na Námestí M.R. Štefánika, či františkánsky kláštor s Kostolom sv. Juraja. Niektoré historické udalosti nášho mesta nám scénkami priblížili žiaci Základnej školy P.O. Hviezdoslava, učitelia Základnej školy s materskou školu R. Dilonga a Trstenský mládežnícky parlament. Tento rok sme mali možnosť prezrieť si kláštor a „kostolík“ spolu s výkladom. Na záver večernej prechádzky návštevníkov čakala svetelná šou na budove kostolnej veže. Na podujatí sa organizačne podieľali členovia komisie kultúry pri MsZ v Trstenej v spolupráci s miestnymi školami, organizáciami, farnosťou, rehoľou a dobrovoľníkmi. Všetkým účinkujúcim patrí veľké poďakovanie.  

noc vo vezi


 

Sadíme my máje doma na Slovensku, ale spoznávame aj kultúry iných krajín

Multikultúrny deň spojený so stavaním mája realizovala ZŠ P. O. Hviezdoslava v spolupráci s mestom Trstená. Celý program prebiehal kvôli nepriaznivému počasiu v Dome kultúry Trstená, no okrem tradičného ľudového programu spojeného so stavaním mája sa objavili i iné netradičné kultúry. Žiaci školy sa premenili na jednotlivé národy a štáty sveta a približovali ich zaujímavosti. Deti i verejnosť, ktorá prijala pozvanie, mohli okúsiť čínske rezance, oboznámiť sa s Írskom, či podať ruku Napoleonovi z Francúzska. Nechýbali Mexičania, zástupcovia Indie, ani španielske tanečnice, egyptskí faraóni či tradičná talianska pizza. Ponúknuť sa mohli anglickým čajom i brazílskou kávou, no nechýbali ani naše tradičné strapačky. Pódium patrilo tancom zo Slovenska, no nechýbali Česi, Poliaci, Maďari, Rusi i Američania.

Všetci si spoločne zatancovali, zasúťažili a oboznámili sa s kultúrami spomínaných krajín. Nechýbala ani prezentácia 3D tlačiarne deviatakmi. Poďakovanie patrí tetám kuchárkam z jedálne, ktoré pripravili ochutnávku jedál, p.učiteľovi P. Pallovi, ktorý pomáhal so školou tanca, p.uč M. Malatinkovej za tanečné číslo v programe, CVČ za aktivity a maľovanie na tvár a všetkým, ktorí pomohli pri organizácii tohto zaujímavého dňa.

sadime


 

Benefičný koncert SPOJME SILY pre Samka

Dňa 5. mája sa v Dome kultúry Trstená konal benefičný koncert SPOJME SILY pre Samka. V programe vystúpili Juraj Hnilica, Martin Husovský, Slávka Tkáčová, Spod Budína, Anka Repková & BPM Trio. Účinkujúci boli fantastickí! Vyzbieralo sa 2170 eur vďaka všetkým dobrým ľuďom, ktorí prišli a podporili Samka. Peniaze pôjdu na liečbu Samka Jašurku v ADELI CENTRE. 2170 eur vďaka všetkým dobrým ľuďom, ktorí prišli a podporili Samka.

Ďakujeme každému, kto sa pridal a aj malou pomocou prispel k tomuto krásnemu dielu.

pre samka


 

Obyvateľov: 7 242
(k 30. 06. 2019)
Primátorka:
PhDr. Ing. Magdaléna Zmarzláková
Bernolákova 96/8
PSČ: 028 01
Tel.kontakt MsÚ:
043 5310 100
Tel.predvoľba: 00421/43/...

webygroup
ÚvodÚvodná stránka